Merkelová: Závody ve zbrojení nejsou v ničím zájmu, byla bych pro jadernou dohodu s KLDR jako s Íránem | e15.cz

Merkelová: Závody ve zbrojení nejsou v ničím zájmu, byla bych pro jadernou dohodu s KLDR jako s Íránem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá kancléřka Angela Merkelová naznačila, že by se se Severní Koreou mohla uzavřít podobná dohoda o ukončení jaderného programu jako před dvěma roky s Íránem. V rozhovoru v dnešním vydání německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekla, že by byla připravena účastnit se diplomatické iniciativy s cílem zastavit severokorejský jaderný a raketový program za podobných podmínek jako toho bylo dosaženo v íránském případu.

"Pokud by byla naše účast v rozhovorech žádoucí, okamžitě bych řekla 'ano'," prohlásila Merkelová.

Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí v rámci dohody, kterou v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou a Británií, Francií a Německem. Podle Merkelové byla dohoda výsledkem dlouhého a trpělivého diplomatického úsilí, které nakonec přineslo své ovoce.

"Dokázala bych si představit, že by takový formát byl použit k ukončení konfliktu se Severní Koreou," sdělila Merkelová s tím, že by Evropa a zejména Německo mělo být připraveno sehrát v tom aktivní roli. Nové závody ve zbrojení, které v regionu nyní vypukly, nejsou podle ní v zájmu nikoho.

Před zhruba deseti lety se podobné šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu a raketových testech již vedly a skončily fiaskem. Vyjednávání se kromě obou Korejí účastnily také Spojené státy, Čína, Rusko a Japonsko. Ztroskotala ale v roce 2008, když je Pchjongjang označil za zbytečná. Oznámil tehdy, že z nich odstupuje, zastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vykázal její inspektory ze země.

Německo čekají za dva týdny parlamentní volby a očekává se, že Merkelová obhájí svůj mandát a bude moci vykonávat funkci kancléřky i po čtvrté volební období.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery