Nejhorší Vánoce za poslední roky. Jsme bez vody, jídla a peněz, bouří se Venezuelané | E15.cz

Nejhorší Vánoce za poslední roky. Jsme bez vody, jídla a peněz, bouří se Venezuelané

ČTK

Stovky lidí demonstrovaly v hlavním městě Venezuely proti vládě, která jim o Vánocích nedodala slíbené vepřové maso, jež je v zemi tradičním vánočním jídlem. I v dalších městech Venezuely protestují Venezuelané už několik dní proti hospodářské politice vlády, kvůli níž je země už několik let v hluboké ekonomické krizi. Informoval o tom místní opoziční deník El Nacional.

"Už tři měsíce máme zastavené dodávky vody a nikdo s tím nic nedělá," postěžovala si Andrea Pachecová z chudého předměstí Caracasu. "Nemáme vodu, nemáme jídlo ani léky, nemáme peníze, nemáme nic," dodala. Mnozí Venezuelané tak označili tyto Vánoce za nejhorší za posledních několik let.

Slíbené dodávky vepřového, které k lidem v Caracasu v rámci přídělového systému potravin nedorazilo, zdůvodnil prezident Nicolás Maduro zahraniční sabotáží. "Co se stalo s vepřovým? Sabotovali nás. A můžu vám říci kdo: Portugalsko," našel rychle viníka Maduro, aniž to blíže vysvětlil. Uvedl jen, že vláda objednala maso z Portugalska a některé země blokovaly Venezuele bankovní účty.

Zběhové z KLDR mohli být vystaveni radioaktivnímu záření, tvrdí Jihokorejci

Finanční sankce vůči venezuelskému režimu zavedly v létě Spojené státy kvůli diktátorským praktikám tamní vlády, která v zemi neumožňuje fungování opozice. Spojené státy mimo jiné zakázaly svým občanům a firmám finanční operace s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA, která je zdrojem více než 95 procent zahraničních příjmů Venezuely. Sankce také omezují nákup dluhopisů venezuelské vlády.

Venezuela se již více než tři roky potýká s hlubokou ekonomickou krizí, způsobenou socialistickou hospodářskou politikou vlády a propadem světových cen ropy. Inflaci ve Venezuela odhaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro letošek na 2300 procent.

Synovci venezuelské první dámy byli odsouzeni za pašování drog

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud