Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha se nachází na úrovni New Yorku | E15.cz

Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha se nachází na úrovni New Yorku

mit

Rakouské hlavní město Vídeň stanulo v čele žebříčku nejlepších měst pro život, který sestavili analytici týdeníku The Economist. Vídeň tak po letech sesadila australské Melbourne, které bylo považováno za nejvhodnější místo pro bytí v průběhu posledních sedmi let. Praha se nachází na 60. místě.

Každoročně se průzkumu účastní přibližně 140 měst z celého světa. Jedním z hlavních důvodů, proč se letos na špičce umístila Vídeň, je obecně pokles extremismu a terorismu v Evropě a rostoucí bezpečnost v hlavním rakouském městě. Rakouské hlavní město se na předních příčkách nejlepších měst pro život objevuje pravidelně, poprvé se však dostala na první pozici tohoto srovnání.

„Zatímco byla Evropa v posledních letech zasažena hrozbou terorismu, nyní se věci vrací k normálu,“ uvádí ve shrnutí autoři studie.

Na třetím místě žebříčku se umístila japonská Ósaka. Z evropských měst se ale do nejlepší desítky dostala pouze devátá Kodaň. Tu mezi nejvhodnějšími městy pro život doprovází ještě kanadská města Calgary, Vancouver a Toronto, australská Sydney a Adelaide a hlavní město Japonska Tokio.

Praha jedná o koupi 180 pozemků k metru D, zatím jich má jen zlomek

Praha se v žebříčku sledovaných měst umístila na 60. příčce a stala se jediným zástupcem České republiky ve srovnání. Praha tak o čtyři příčky předběhla Bratislavu, přímo za kterou se nachází Varšava. O tři pozice přeskočil Prahu americký New York.

Budapešť obsadila 34. pozici a nachází se na úrovni Stockholmu nebo Manchesteru. Obecně nejhůře si vedla města Blízkého východu, Afriky a Asie. Nejhůře se umístil syrský Damašek, bangladéšská Dháka a nigerský Lagos. Do žebříčku přitom nebyl zahrnut například Kábul nebo Bagdád.

Žebříček vychází pravidelně každý rok a zaměřuje se na veškeré aspekty života v jednotlivých metropolích. Hodnotí tak například bezpečnost, zdravotní péči, vzdělání, kulturu nebo infrastrukturu.

Praha se dočká letadlového obra. Qatar Airways nasadí na linku do Dauhá svůj dreamliner
Dlouhá třída se změnila na pražskou „Stodolní“. Podívejte se, na co všechno návštěvníky láká

Autor: mit
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!