Německá sociální demokracie navrhuje roční volno po každých dvanácti odpracovaných letech | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Německá sociální demokracie navrhuje roční volno po každých dvanácti odpracovaných letech

Německá sociální demokracie navrhuje roční volno po každých dvanácti odpracovaných letech
ZDROJ: Auto.cz

Marek Kerles - info.cz

Generální sekretář německé sociální demokracie Lars Klingbeil přichází s revolučním návrhem. Místo často probíraného nepodmíněného základního příjmu by měli lidé nárok na to, aby si po určité odpracované době vzali až roční placené volno.

Podle Klingbeila by prosazování tohoto návrhu stejně jako dalších návrhů na změnu podmínek na pracovním trhu mohlo sociálním demokratům vrátit ztracené voliče. „Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že sociální demokracie může být pro lidi znovu atraktivní, když se jasně profiluje a bude přinášet nové myšlenky,“ uvedl Klingbeil.

Tvrdí, že jedním z takových nosným témat by mělo být zavedení doby „ročního základního příjmu“. Co to znamená? Nápad je podle Klingbeila poměrně jednoduchý. Lidé, kteří 12 let pracují, by si po této odpracované době mohli vybrat rok volna, v němž by od státu dostávali každý měsíc nezdaněných 1000 eur (25 800 korun). Stát by za ně během této doby zároveň hradil sociální a zdravotní pojištění. Volno by bylo možné vybrat také už po šesti letech práce, v tom případě by ale měl zaměstnanec nárok jen na půl roku odpočinku.

„Tučná kachna.“ Seehofer popírá, že by měl skončit ve vedení bavorské CSU

Klingbeil tvrdí, že by toto opatření pomohlo zaměstnancům, kteří se cítí „vyhořelí a vystresovaní“, potřebují si odpočinout, nabrat nové síly, věnovat se rodině a koníčkům, případně se naučit něco nového a změnit zaměstnání. „Z celkového pohledu by to prospělo celé společnosti a tedy i firmám,“ uvedl Klingbeil.

Sociální demokracie údajně vychází z představy, že by nároku na placené volno nevyužívali všichni, ale jen dvě až tři procenta zaměstnanců, a to zejména ti s nižšími příjmy. „Rozhodně to není model pro bohaté,“ uvedl Klingbeil. U nižších příjmových skupin totiž podle něj není tak velký rozdíl mezi tisíci eury čistého, které by po dobu jednoho roku dostávali od státu, a jejich běžným příjmem v zaměstnání. Kdo by si chtěl udržet plně svou životní úroveň i během státem placeného placeného volna, mohl by se na něj dopředu připravit a ušetřit si peníze.

Pokračování článku si můžete přečíst na webu INFO.cz >>>

Odvolaný šéf německé kontrarozvědky musí odejít do výslužby. Tvrdil, že v SPD jsou radikálové

Autor: Marek Kerles - info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!