Německé úřady: V Dortmundu šlo nejspíš o teroristický čin | E15.cz

Německé úřady: V Dortmundu šlo nejspíš o teroristický čin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německé nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že úterní útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristickým činem. Na tiskové konferenci v Karlsruhe to řekla mluvčí úřadu Frauke Köhlerová. 

V hledáčku policie jsou kvůli útoku v Dortmundu podle Frauke Köhlerové, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství dva podezřelí z islamistické scény. Policisté už prohledali jejich byty a jednoho z nich zadrželi. Nejvyšší státní zastupitelství zvažuje, zda požádá o uvalení vazby.

"Přesný motiv činu je zatím nejasný," uvedla Köhlerová, podle níž se u místa útoku našly tři shodné vzkazy. "Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí," podotkla. Text požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS) a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu. Psaní nadále analyzují odborníci, zejména experti na islám.

Podívejte na místo nehody: 

Výbuch zasáhl autobus fotbalistů Dortmundu. Policie prohledala místo incidentu

Autenticitu dalšího listu, který v souvislosti s útokem údajně publikovali levicoví extremisté, Köhlerová zpochybnila. Na základě prvního vyhodnocení textu existují vážné pochybnosti, že je pravý.

Mluvčí dále uvedla, že v bombách účinných v okruhu přes 100 metrů byly kovové součástky. "Jedna z kovových součástech se v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. Můžeme proto hovořit o štěstí, že se nestalo něco horšího," míní Köhlerová. Jaká výbušnina a jaký odpalovací mechanismus byly použity, se stále zkoumá.

Bližší podrobnosti o dvojici podezřelých Köhlerová neuvedla. Učiní tak prý, až to bude možné.

„Dortmund, Dortmund!“ Autobus týmu poškodily exploze, fanoušci konkurence mu vyjádřili podporu. Podívejte se: 

„Dortmund, Dortmund!“ Autobus týmu poškodily exploze, fanoušci konkurence mu vyjádřili podporu

Autobus fotbalistů Dortmundu v úterý cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze.

Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video