Německo má 300 tisíc žadatelů o azyl. Spolkové země takový nápor nečekaly | E15.cz

Německo má 300 tisíc žadatelů o azyl. Spolkové země takový nápor nečekaly

Migranti čekají v Berlíně na šanci požádat o azyl
Migranti čekají v Berlíně na šanci požádat o azyl
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo od počátku letošního roku přijalo už více než 300 tisíc žadatelů o azyl, uvedl dnes německý list Die Welt. Berlín letos očekává rekordní nápor běženců, přinejmenším dvojnásobek oproti loňskému roku.

Konzervativní deník s odvoláním na údaje z páteční telefonické konference ministrů vnitra 16 spolkových zemí napsal, že „zaregistrováno už bylo 302 415 žadatelů o azyl“. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ale vykazuje jen 258 tisíc žadatelů.

Tento rozpor vysvětluje Die Welt tím, že spolkové země ještě nezaslaly na federální ústředí všechny údaje, a tak je BAMF nemohl zpracovat a zahrnout do souhrnného čísla.

Letos v prvním pololetí požádalo o azyl v Německu 179 tisíc lidí, což představovalo oproti roku 2014 nárůst o 132 procent.

Celý loňský rok: 202 tisíc lidí

Za celý loňský rok požádalo v Německu o azyl zhruba 202 tisíc lidí, což bylo o 60 procent více než v předchozím roce. BAMF byl nedávno nucen zvýšit odhad letošního počtu žadatelů o azyl ze 450 tisíc na půl milionu - a podle tisku prý „interně“ už počítá s 600 tisíc běženci.

Spolkové země nesou hlavní část nákladů, které vznikají při příchodu žadatelů o azyl. V loňském roce na tyto účely vyplatily 2,2 miliardy eur (60 miliard korun), letos částka dosáhne přinejmenším pět miliard eur (135 miliard korun). Spolková vláda přispívá zemím na péči o uprchlíky jednou miliardou eur (27 miliardami korun). Bavorský zemský premiér Horst Seehofer vyzval, aby se tato částka „přinejmenším zdvojnásobila“.

Spolkové země takový nápor nečekaly

Situaci zhoršuje i to, že spolkové úřady nebyly na velký nápor žadatelů o azyl připraveny a nestíhají o žádostech rychle rozhodovat. Kromě uprchlíků z válečných oblastí na Blízkém východě přichází do Německa i velké množství lidí ze západního Balkánu, zejména z Kosova. Tito evropští běženci tvoří až 40 procent všech žadatelů o azyl. Šanci na získání azylu má jen zlomek z nich, protože německá vláda označila západní Balkán za bezpečnou oblast. Jejich příliv však zpomaluje rozhodování v azylovém řízení i u ostatních běženců.

Německo patří mezi evropské země, které nejvíc přitahují uprchlíky. Převaděči dopravují běžence do Německa i přes české území.

Příliv uprchlíků vyvolal v některých regionech napětí. Proti stávajícím či chystaným ubytovnám pro uprchlíky bylo v prvním pololetí zaznamenáno už 202 útoků, tedy stejně jako za celý loňský rok, poznamenala agentura AFP.

Uprchlíci se Polsku vyhýbají, přesto se jich prý místní bojí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video