Německo podpoří Kurdy. Dám jim samopaly a protipancéřové rakety | E15.cz

Německo podpoří Kurdy. Dám jim samopaly a protipancéřové rakety

Kurdští bojovníci v Iráku
Kurdští bojovníci v Iráku
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurdům, kteří v severním Iráku bojují proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS), Německo dodá protipancéřové rakety a samopaly. Dodávka by se měla uskutečnit do konce září. Na mimořádném jednání vlády o tom rozhodla vláda kancléřky Angely Merkelové. Vyzbrojením Kurdů se bude v pondělí zabývat ještě Spolkový sněm, podle německé ústavy ale nemůže rozhodnutí vlády změnit.

Kabinet přislíbil dodat kurdským bojovníkům 30 raketometů typu Milan a 500 protipancéřových raket. Kurdové žádali Německo speciálně o tyto zbraně, aby mohli účinně bojovat proti obrněným vozidlům, kterých se stoupenci IS zmocnili po dobytí několika iráckých armádních skladů.

Kromě raketometů by mělo Německo poskytnout Kurdům také 8000 samopalů. Už dříve Německo dodalo do Iráku helmy, neprůstřelné vesty a zařízení pro noční vidění, stejně jako humanitární pomoc. Vláda Merkelové dnes rozhodla o rozšíření humanitárního nasazení, společně se zbraněmi by do Iráku měla zamířit pomoc v hodnotě 50 milionů eur (1,4 miliardy korun).

„Je naší humanitární povinností a v zájmu naší bezpečnosti pomoci trpícím a zastavit IS,“ uvedlo německé ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení k rozhodnutí vlády. Ministryně obrany Ursula von der Leyenová k tomu uvedla, že situace v Iráku je „nanejvýš kritická“.

Zbrojní pomoc už Kurdům v Iráku poskytly Spojené státy a Británie, export zbraní odsouhlasili také italští poslanci. Česká vláda ve středu schválila, že kurdským jednotkám poskytne deset milionů nábojů do útočných pušek AK-47, osm milionů kusů munice do kulometů, 5000 nábojů do pancéřovek a 5000 ručních granátů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video