Německou vládní CDU povede Armin Laschet | e15.cz

Německou vládní CDU povede Armin Laschet

Předseda zemské vlády v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet se stal šéfem vládnoucí Křesťanskodemokratické unie
Předseda zemské vlády v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet se stal šéfem vládnoucí Křesťanskodemokratické unie
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, gal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Ve druhém kole volby v elektronickém hlasování porazil bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze.

Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu. O ní ale rozhodne CDU společně s bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU), obě strany totiž v celoněmecké politice tradičně vystupují v koalici.

O post předsedy měli zájem tři kandidáti. Vedle Merze a Lascheta to byl ještě šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který ale přes první kolo nepostoupil.

Lascheta ve druhém kole volby podpořilo 521 delegátů, Merze 466. Vybírat předsedu mohlo 1001 delegátů, nakonec jich ale hlasovalo 991, z nichž čtyři se zdrželi. Laschet bude předsedou formálně potvrzen až v pátek 22. ledna, protože delegáti musí z právních důvodů svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně. Sjezd se totiž kvůli pandemii nemoci COVID-19 uskutečnil on-line.

Autor: ČTK, gal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video