Německý soud poslal do vězení prvního bojovníka Islámského státu | E15.cz

Německý soud poslal do vězení prvního bojovníka Islámského státu

Německý soud poslal do vězení prvního bojovníka Islámského státu
Islamista Kreshnik Berisha (v červené bundě) čeká na verdikt soudu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem dnes poslal na tři roky a devět měsíců do vězení dvacetiletého muže, který v Sýrii bojoval za radikální islamistické hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom televize N24. Kreshnik Berisha je první Němec odsouzený za členství v IS.

Berishovi původně hrozilo za členství v zahraniční teroristické organizaci až deset let vězení. Soud ale rozhodl vést proces s ním jako s mladistvým, proto byla maximální trestní sazba snížena na polovinu.

Podle státního zastupitelství se Berisha, který v minulosti údajně hrával fotbal za židovský fotbalový klub, loni vydal do Sýrie, aby tam bojoval v řadách islamistů. Berisha se přiznal, že se chtěl zapojit do činnosti IS, u soudu ale popřel, že by v Sýrii střílel na lidi. Po pěti měsících se do Německa vrátil.

Policie Berishu zadržela v prosinci 2013 na frankfurtském letišti, když přiletěl ze Sýrie. Od té doby byl ve vazbě.

Vůbec první bojovník před německým soudem

Potomek kosovských přistěhovalců Berisha je prvním Němcem, který stanul před soudem kvůli členství v IS. Na začátku listopadu začal ve Stuttgartu také proces se čtyřiadvacetiletým Ismailem Issou, který údajně bojoval v řadách IS, po zranění se ale vrátil do Německa a chtěl zajistit finanční a materiální podporu pro islamisty. Rozsudek nad ním se očekává počátkem příštího roku.

Z Německa odjelo do Sýrie a do Iráku asi 550 lidí oslovených islamistickou propagandou. Zhruba 60 jich zahynulo, nejméně 180 z nich se vrátilo zpět do Německa. Berlín má z navrátilců obavy a řeší, jak k nim přistupovat. Podle odborníků se na Blízkém východě mohou tito islamisté ještě víc radikalizovat a hrozí, že by mohli provádět teroristické útoky, případně verbovat pro Islámský stát další německé muslimy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!