Německým vývozcům ubylo nejvíce zakázek za tři roky | E15.cz

Německým vývozcům ubylo nejvíce zakázek za tři roky

Německo, HDP, průmysl
Německo, HDP, průmysl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Zahraniční objednávky německých výrobků jsou na sestupu. V srpnu oznámili němečtí exportéři největší pokles nových zakázek od roku 2009. Krize je cítit i v maloobchodu.

Exportní hospodářství přitom bývá označováno za oporu německého ekonomického růstu, uvedl institut Markit. „Obzvláště významný byl pokles objednávek z jižní Evropy,“ dodal.

Institut svůj výzkum zakládá na anketě mezi 500 německými průmyslovými podniky. Nejhůře jsou propadem postiženy strojírenské podniky či výrobci chemikálií a dalších polotovarů.

Během první půli roku přitom ještě počet objednávek rostl, a to především díky poptávce z Japonska, USA a Ruska. Již během prvních šesti měsíců tohoto roku ale bylo znát zpomalení a tento trend nyní podle výsledků ankety pokračuje. Ekonomové Markitu předpovídají, že čtvrtletí končící v září bude pro exportéry nejhorší za více než tři roky.

Podle Markitu zareagovaly německé firmy na pokles objednávek propouštěním. „V porovnání s červencem znatelně zpomalilo tempo tvorby nových pracovních pozic,“ uvedl institut. Na druhou stranu podnikům klesly ceny vstupů, a to nejrychleji od ledna 2010. Výjimkami jsou v tomto případě ocel a ropné produkty.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.