Nerovnost se prohlubuje, setina nejbohatších vlastní víc než zbytek lidstva | E15.cz

Nerovnost se prohlubuje, setina nejbohatších vlastní víc než zbytek lidstva

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Procento nejbohatších lidí světa začalo v roce 2015 vlastnit více než zbylých 99 procent obyvatel planety. Uvedla to dnes podle agentury AP nevládní organizace Oxfam, která začátkem loňského roku předvídala, že se tak stane v roce 2016, tedy o rok později.

Zároveň se prudce snížil počet nejbohatších lidí, kteří dohromady vlastní stejně velký majetek jako chudší polovina lidstva. Loni jich bylo 62, ještě v roce 2010 to bylo 388 dolarových miliardářů.

Podíl na světovém bohaství

Podíl na světovém bohatství Autor: Oxfam
Modře je označeno procento nejbohatších, zeleně zbytek lidstva; Zdroj: Oxfam

„Rozdíl mezi menšinou nejbohatších a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil,“ uvedla organizace. Ve zprávě krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala jeho účastníky, aby se postavili proti zvyšování této nerovnosti, především ukončením takzvaných daňových rájů.

„Nemůžeme dále nechat stamiliony osob trpět hladem, zatímco zdroje, které by jim mohly pomoci, hromadí několik nejbohatších lidí,“ uvedla podle agentury AFP představitelka Oxfam pro otázky daňové spravedlnosti a nerovností Manon Aubryová.

Zdroj: Oxfam

Oxfam je mezinárodní charitativní organizace, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje více než deset národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 46. ročníku se zúčastní politických a dalších osobností, například premiér David Cameron či americký ministr zahraničí John Kerry. Očekávají se podle AP ale i herci jako Leonardo Di Caprio či Kevin Spacey.

Alan Krueger: Obama nic nedramatizuje

Nerovnost příjmů je v ČR v rámci vyspělých zemí minimální

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video