Nezaměstnanost v USA spadla na desetileté minimum | E15.cz

Nezaměstnanost v USA spadla na desetileté minimum

Nezaměstnanost v USA spadla na desetileté minimum
průmysl
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Ekonomika Spojených států v dubnu vytvořila zhruba 211 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na desetileté minimum 4,4 procenta z březnových 4,5 procenta. 

Údaje překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 185.000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti se naopak zvýší na 4,6 procenta.

Tvorba pracovních míst výrazně zrychlila ve srovnání s březnem, kdy vzniklo jen 79.000 pracovních příležitostí. Dnešní údaje podle analytiků naznačují, že zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí bylo pouze dočasné.

Trump slaví. Směnovna Kongresu schválila zrušení Obamova zdravotního pojištění

Příznivý vývoj na trhu práce podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) by příští měsíc mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tento týden Fed nechal základní úrokovou sazbu beze změny, vyjádřil však optimismus ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky.

Růst hrubého domácího produktu USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,7 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Zpomalení růstu největší ekonomiky světa na začátku roku ale podle Fedu bylo zřejmě jen přechodné. Někteří ekonomové podle agentury AP předpovídají, že ve druhém čtvrtletí by tempo hospodářského růstu mohlo překročit tři procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!