Nezdolný Chávez zůstává v čele Venezuely, opět vyhrál volby | E15.cz

Nezdolný Chávez zůstává v čele Venezuely, opět vyhrál volby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venezuelský prezident Hugo Chávez zvítězil v nedělních volbách a znovu tak obhájil svůj post. Uvedla to venezuelská volební komise, podle níž Chávez získal přes 54 procent hlasů. Opoziční kandidát Henrique Capriles již uznal porážku a blahopřál Chávezovi ke znovuzvolení.

Po sečtení 90 procent odevzdaných hlasů vedl Chávez se ziskem 54,42 procenta hlasů oproti 44,97 procenta pro Caprilese, uvedla agentura Reuters, podle níž tak venezuelský prezident potvrdil své postavení jedné z předních osobností moderních dějin Latinské Ameriky.

Levicový politik byl v hlasování, jehož se zúčastnilo 81 procent z téměř 19 milionů registrovaných voličů, venezuelským prezidentem zvolen již počtvrté. Svým stoupencům poděkoval na Twitteru. „Díky, můj milovaný lide! Ať žije Venezuela! Ať žije Bolívar!,“ napsal.

Chávezovi příznivci slavili v ulicích hlavního města Caracasu v očekávání vítězství osmapadesátiletého politika již před oficiálním oznámením výsledků. Po něm oslavy propukly naplno, vidět byly ohňostroje i velké množství lidí s vlajkami před prezidentským palácem.

Jeden z Chávezových přívrženců Carlos Julio Silva agentuře AP řekl, že přes všechny chyby si venezuelský prezident zaslouží vyhrát za to, že se o ropné bohatství země podělil i s jejími chudými obyvateli formou bezplatné lékařské péče, státní bytové výstavby a další vládní podporou.

Naopak v táboře Caprilese, který byl Chávezovi za téměř 14 let jeho vlády zatím nejvážnějším soupeřem, zavládl smutek. Capriles se své stoupence snažil povzbudit alespoň slovy. „Zasadili jsme řadu semen po celé Venezuele a já vím, že z těchto semen vyroste řada stromů,“ nechal se slyšet čtyřicetiletý bývalý regionální guvernér, který také slíbil, že bude dále pracovat na zlepšení situace v zemi.

Hlasování se podle dosavadních zpráv uskutečnilo bez větších problémů. Na řadě míst byla kvůli velkému zájmu voličů prodloužena doba hlasování, aby mohli všichni zájemci odevzdat hlas. I když se nakonec rozhodli pro Cháveze, upozorňuje Reuters na to, že velký počet hlasů pro jeho vyzyvatele ukazuje na vzrůstající sílu opozice a nespokojenost značné části veřejnosti s korupcí, zločinností nebo nedostatečnou infrastrukturou.

Na nápravu nejen těchto problémů bude mít nyní Chávez další šestileté funkční období. Díky změně ústavy by ale muž, který v poslední době bojoval s rakovinou, teoreticky mohl Venezuele vládnout až do smrti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.