Nic nebude jako dřív, vzkázala Cameronovi šéfka skotských nacionalistů | E15.cz

Nic nebude jako dřív, vzkázala Cameronovi šéfka skotských nacionalistů

Nicole Sturgeon nelze vyčítat, že se nedrží své předvolební kampaně. Davidovi Cameronovi vzkázala, že hlas Skotů bude ve Westminsteru slyšet
Nicole Sturgeon nelze vyčítat, že se nedrží své předvolební kampaně. Davidovi Cameronovi vzkázala, že hlas Skotů bude ve Westminsteru slyšet
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, jejíž partaj ovládla téměř všechny skotské obvody v britských parlamentních volbách, vzkázala britskému premiérovi Davidu Cameronovi, že hlas Skotska bude ve Westminsterském paláci, sídle britského parlamentu, slyšet tak jako nikdy.

Cameronovým konzervativcům se překvapivě podařilo v novém britském parlamentu obsadit většinu křesel, nicméně za Skotsko získali pouhý jeden mandát. SNP získala 56 z 59 křesel, které má Skotsko v Dolní sněmovně.

„Už v pátek jsem premiérovi řekla, že co se týče zacházení Westminsteru se Skotskem, nic už nemůže být a nebude takové jako doposud,“ prohlásila Sturgeonová na schůzce s nově zvolenými poslanci své strany.

Nyní se sice Sturgeonová o skotské nezávislosti nezmínila, volební výsledky ale ukazují propast mezi přáními voličů v Anglii a ve Skotsku. Celých 319 mandátů z celkových 331 konzervativci získali v Anglii díky slibům, že budou dělat opatrnou hospodářskou politiku a varování, že pokud se SNP dostane do vlády vedené labouristy, bude se snažit Spojené království rozdělit.

Naopak kandidáti SNP před volbami ujišťovali, že ve Westminsteru budou bojovat za Skotsko a zasadí se o ukončení úsporných opatření, jež zavedl Cameronův ministr financí George Osborne. „Lidé ve Skotsku volili program SNP, který měl jako hlavní prioritu konec utahování opasků,“ řekla Sturgeonová. „Nezklameme vás,“ vzkázala voličům své strany.

Skotští nacionalisté prosadili loňské zářijové referendum o nezávislosti, které navzdory očekávání těsného výsledku skončilo poměrně jednoznačným vítězstvím příznivců unie Skotska s Anglií. Následoval odchod tehdejšího šéfa SNP Alexe Salmonda, na jehož post následně nastoupila dosavadní místopředsedkyně strany Sturgeonová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video