Nigerijští demonstranti blokují terminál ropného giganta Chevron | E15.cz

Nigerijští demonstranti blokují terminál ropného giganta Chevron

Chevron
Chevron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na jihu Nigérie zesilují týden trvající protesty proti velké americké ropné firmě Chevron. Demonstranti obsadili kancelář společnosti, která řadu let těží ropu v deltě řeky Niger. Kvůli protestům je podle dnešní zprávy agentury Reuters mimo provoz i hlavní exportní terminál Chevronu. Demonstranti tvrdí, že firma místní komunitě víc bere než dává.

Většinou nezaměstnaní mladí lidé zablokovali přístup k hlavnímu exportnímu terminálu Escravos společnosti Chevron. Tvrdí, že kvůli zařízení zanikla jejich obydlí. „Dnes jsme uzavřeli administrativní a logistickou kancelář Chevronu ve městě Warri, která sloužila potřebám Escravos,“ řekl vůdce protestů. „Žádné práce v kanceláři neprobíhají a Escravos zůstává zavřený,“ dodal. „Demonstranti si stěžují, že Chevron nepřináší nic, co by prospívalo zdejší komunitě,“ řekl vůdce místní komunity.

„Někteří z nás jsou nyní na jednání s představiteli Chevronu, ale protestující jsou stále v kanceláři firmy,“ doplnil vůdce protestů. Společnost toto jednání ani obsazení své kanceláře zatím nekomentovala. Minulý týden ale potvrdila protest u Escravos, neuvedla však, zda ovlivnil produkci ropy.

Poloha terminálu Escravos

Obyvatelé oblasti delty Nigeru si dlouhodobě stěžují, že žijí v chudobě, ačkoli v jejich lokalitě se nachází většina nigerijského ropného bohatství. Místním komunitám vadí také znečištěné životní prostředí a odstraňování domů v zájmu rozšiřování těžby. Na ropná zařízení často útočí Hnutí za osvobození delty Nigeru. Terminál Escravos v červenci 2002 obsadila neozbrojená skupina několika set nigerijských žen, které si tak na Chevronu vynutily splnění některých svých požadavků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video