Norsko je ve stavu pohotovosti kvůli možnému teroristickému útoku | E15.cz

Norsko je ve stavu pohotovosti kvůli možnému teroristickému útoku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norsko je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku. Země přijala zpřísněná bezpečnostní opatření, posílila policejní hlídky. Oslo tak reaguje na čtvrteční informace norské rozvědky o bezprostřední hrozbě teroristického útoku, který by mohla spáchat skupina islamistů. Ta je údajně na cestě ze Sýrie a možná míří i do Norska, informovaly podle zpráv médií rozvědky.

V sobotu byl kvůli této hrozbě zčásti uzavřen vzdušný prostor nad druhým největším norským městem Bergenem, oznámila norská policie. „Policie vyzvala (norskou státní leteckou společnost) Avinor, aby zakázala přelety nad centrem Bergenu,“ citovala agentura AFP regionálního policejního šéfa Gustava Landra. Letiště v Bergenu ale uzavřeno nebylo a fungovalo normálně.

Zákaz letů se podle Landra týkal jen malých soukromých letadel a vyhlídkových letů a nevztahoval se na stroje norské námořní a záchranné služby (SAR), policejní a armádní letadla.

Mimořádné kontroly

Na hranicích byly také zavedeny kontroly totožnosti všech osob přijíždějících do země, včetně občanů evropských států. Norsko není členem Evropské unie, je ale součástí schengenského prostoru zahrnujícího 26 evropských států, které zrušily kontrolu pasů a veškeré další kontroly na hranicích s jinými členskými státy Schengenu.

„Kvůli částečným kontrolám na vnitřních hranicích schengenského prostoru, musejí mít cestující ze skandinávských zemí u sebe pas nebo řidičský průkaz, evropští občané pak pas nebo platný průkaz totožnosti,“ upřesnila norská policie na svém webu.

Už předtím Norsko v reakci na zprávy rozvědky rozmístilo ozbrojené policisty na letiště, vlaková nádraží, hraniční přechody a další citlivá místa, kterým podle Osla hrozí vysoké riziko přepadení.

Uzavřené památky

Kvůli teroristické hrozbě byly uzavřeny také některé památky v metropoli Oslu. Týká se to kupříkladu radnice, královského paláce nebo židovského muzea. Kolem výzkumných jaderných reaktorů v Kjelleru a Haldenu nedaleko metropole Osla byla posílena bezpečnostní opatření.

V poslední době odjelo bojovat do války v Sýrii až 50 islamistů z Norska. Jde většinou o ozbrojence, kteří už získali zkušenosti v konfliktech ve světě. Norsko považuje tento typ radikálů v současnosti za největší hrozbu, upozornila agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.