Norský import v červnu převážil nad exportem. Poprvé po devatenácti letech | E15.cz

Norský import v červnu převážil nad exportem. Poprvé po devatenácti letech

ČTK

Obchodní bilance Norska byla v červnu poprvé po 19 letech v deficitu. Dovoz letounů a plošin pro těžbu ropy a zemního plynu totiž převýšil vývoz ropného průmyslu. Uvedla to dnes agentura Reuters. Vývoz ropy a zemního plynu pokrývá dovozní nároky Norska už téměř dvě desetiletí. Země je největším exportérem ropy v Evropě.

Zahraniční obchod v červnu podle statistického úřadu vykázal deficit 0,8 miliardy norských korun (NOK; 2,2 miliardy korun) proti květnovému přebytku 7,8 miliardy NOK. V červených číslech byl obchod naposledy v prosinci 1998.

Hodnota dovozu v červnu meziročně vzrostla o 24,6 procenta na 67 miliard NOK, vývoz v objemu 66,3 miliardy NOK byl vyšší o 9,8 procenta. S vyloučením ropy a zemního plynu byla obchodní bilance schodková, v červnu to bylo minus 28,7 miliardy NOK a v květnu minus 23,9 miliardy NOK.

"O tento vývoj se zasloužil silný nárůst některých klíčových komodit," uvedl statistický úřad.

Aby snížily náklady, Statoil a další ropné firmy v Norsku v posledních letech zadávaly zakázky na těžební plošiny asijským firmám. Kromě toho ceny ropy v posledních třech letech klesly o více než polovinu, což mělo na hodnotu exportu ropy a zemního plynu negativní dopad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.