Lživé zprávy o léčbě covidu mají na svědomí už stovky mrtvých | E15.cz

Nová studie: Lživé zprávy o léčbě covidu mají na svědomí už stovky mrtvých

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Více než 800 lidí zemřelo a bezmála šest tisíc jich skončilo v nemocnici, protože uvěřili dezinformacím a takzvaným alternativním metodám léčby nemoci COVID-19 na sociálních sítích. Takový je závěr studie, kterou zveřejnil vědecký časopis American Journal of Tropical Medicine and Hygiene a na níž upozornila britská BBC. Ze lživých a matoucích zpráv na internetu se stává globální problém, který doprovází současnou pandemii a šíří se prakticky stejnou rychlostí jako samotný virus, upozorňuje studie.

Vypití čistících prostředků, metanolu nebo kravské moči. I takové způsoby, jak se vyléčit či předejít nákaze koronavirem, lze v současné době najít na digitálních platformách.

Ačkoli se jedná o zcela evidentní nesmysly, podle vědců počet lidí, kteří jsou ochotni takovým „zaručeným“ radám uvěřit v posledních měsících dramaticky narůstá, což vede k naprosto zbytečným úmrtím a zraněním.

Hlavní roli v jejich šíření prý hrají sociální sítě. Na daný fenomén již na jaře upozornila Světová zdravotnická organizace. Studie proto nabádá, aby se vlády, mezinárodní organizace a provozovatelé sociálních médií sjednotili ve společném boji proti této infodemii.

Zmiňovaný problém může být ve skutečnosti ještě závažnější, než studie naznačuje. Reportéři BBC například nedávno zjistili, že konzumace internetových dezinformací o koronaviru a nemoci COVID-19 zapříčinila „masové otravy v Íránu a davové nepokoje v Indii“.

A Velká Británie registruje desítky útoků na vysílače a telekomunikační inženýry – a to kvůli konspirační teorii, která tvrdí, že virus se přenáší pomocí 5G sítí. 

Někteří internetoví podvodníci se zase snažili vydělat prodejem odznaků, co údajně chrání své nositele před infikováním. Dané odznaky s bílým křížem nosili dokonce i někteří členové ruského parlamentu.

K propagování absurdních názorů přitom nepřispívají jen anonymní uživatelé Facebooku. Třeba americký prezident Donald Trump sklidil letos v dubnu ostrou kritiku, když na tiskové konferenci navrhoval léčit koronavirus injekcemi s dezinfekcí.    

Klamavé zprávy a konspirační teorie o koronaviru se vyskytují na internetu už od začátku pandemie ve všech zemích světa včetně Číny, kde se nákaza objevila poprvé.

Lze je podle vědců rozdělit do několika kategorií. Část z nich spekuluje o původu koronaviru, ty nebezpečnější nabízejí alternativní možnosti léčby. Vědce ale nejvíce znepokojuje typ dezinformací, jenž popírá účinnost antikoronavirových vakcín. 

Na základě nedávného průzkumu provedeného společností Ipsos Mori a Londýnskou univerzitou pouze 30 procent Britů by se určitě nechalo očkovat proti COVID-19, i kdyby existovala spolehlivá vakcína.

Podle jiné ankety provedené firmou YouGov 28 procent Američanů věří, že šéf Microsoftu Bill Gates chce očkování využít jako záminku k implantování mikročipů do těl občanů. Mezi lékaři proto panují obavy, aby dezinformátoři nezmařili vývoj efektivní očkovací látky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video