O nejvyšší rating přišel i záchranný fond EFSF | e15.cz

O nejvyšší rating přišel i záchranný fond EFSF

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hlavní úvěrový rating Evropského fondu finanční stability (EFSF) z nejvyšší možné známky AAA na stupeň AA plus. To je pokles o jeden stupeň. Agentura už v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny, včetně Francie. Šéf EFSF řekl, že efektivní úvěrová kapacita fondu se nemění.

Snížení ratingu EFSF může snížit schopnost fondu půjčovat si na trzích relativně levné peníze. S&P nicméně uvedla, že rating záchranného fondu by mohla vrátit na stupeň AAA, pokud členové eurozóny zvýší garance za úvěry, které fond získává.

EFSF nemá sám o sobě žádný kapitál. Musí si tak zajišťovat úvěry, za které ručí silné státy eurozóny. Získané peníze pak fond půjčuje slabším členům eurozóny. Na pomoc EFSF teď nejvíce spoléhá Řecko.

Ačkoliv dluhopisy, které EFSF vydává, garantuje většina zemí eurozóny, rating fondu se odvíjí od zemí s ratingem AAA. Těch bylo až do pátku šest, po snížení ratingu devíti zemí eurozóny ale zbyly jen čtyři. Jejich garance ale nejsou dost vysoké na to, aby si fond udržel úvěrovou kapacitu 440 miliard eur (asi 11,3 bilionu koruin).

Šéf EFSF Klaus Regling řekl, že fond si udrží efektivní úvěrovou kapacitu 440 miliard eur i bez ohledu na krok ratingové agentury. „Snížení ratingu na stupeň AA plus pouze u jedné agentury úvěrovou kapacitu EFSF ve výši 440 miliard eur nesníží,“ řekl Regling. „EFSF má dostatek prostředků, aby dostál svým závazkům v rámci současných a případně i budoucích programů, než začne v červenci 2012 fungovat (stálý záchranný fond) ESM,“ dodal.

Záchranný fond EFSF byl založen v květnu 2010 v reakci na potíže Řecka. Tomu ještě pomáhali ostatní členové Evropské unie a Mezinárodní měnový fond. Po této zkušenosti vznikl fond EFSF, který byl původně zamýšlen na tři roky, tedy do roku 2013. Jeho nástupcem má být zmíněný fond ESM, tedy Evropský stabilizační mechanismus. Vzhledem k potížím v eurozóně se lídři členských zemí rozhodli fond ESM zprovoznit o rok dříve. Nynější fond EFSF už pomohl financovat záchranu Irska a Portugalska.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi poznamenal, že už je čas, aby investoři a regulační orgány začali na ratingové agentury méně spoléhat. Podle šéfa ECB je třeba si položit otázku, jak jsou tyto ratingy důležité pro trh, pro regulátory a pro investory. Draghi řekl, že ECB nemůže jednotlivé ratingy komentovat, umí si ale prý představit, že se bez ratingů lze obejít.

S&P v pátek snížila rating devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší možnou známku AAA, nižší rating má ale například i Španělsko nebo Itálie. Ze 17 zemí eurozóny se počet zemí, jejichž dluhopisy ratingová agentura hodnotí jako brak, zvýšil na tři. Vedle Řecka jsou to nově Kypr a Portugalsko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery