Obama chce pozvednout ekonomiku. Pomoci má rychlý internet i auta na zemní plyn | E15.cz

Obama chce pozvednout ekonomiku. Pomoci má rychlý internet i auta na zemní plyn

Obama chce pozvednout ekonomiku. Pomoci má rychlý internet i auta na zemní plyn
Prezident USA Barack Obama
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Zvýšení minimální mzdy a kroky k pozvednutí životní úrovně americké střední třídy oznámil v poselství o stavu unie prezident USA Barack Obama. Šéf Bílého domu kritizoval příjmovou nerovnost Američanů, kdy střední třída zápasí o zachování životní úrovně, zatímco nejbohatší vrstva prosperuje. První reakce republikánů na Obamův projev byla chladná.

Prezident prohlásil, že se zasadí o zvýšení minimální hodinové mzdy v zemi ze 7,25 na 10,1 dolaru, přes 200 korun. Stejné hodnoty by měla v nových pracovních kontraktech dosahovat minimální hodinová mzda pro smluvní zaměstnance federálních úřadů. Podle řady amerických ekonomů je tento krok tou nejjednodušší cestou, jak účinně pomoci americkým chudým.

Obama chce o zvýšení minimální mzdy pro federální zaměstnance rozhodnout prezidentským dekretem, který nepodléhá schválení Kongresu. Jeho republikánská část se proti plošnému zvyšování minimální mzdy ostře staví. Republikáni varují, že opatření, které má vstoupit v platnost v příštím roce, nepřinese dostatečný užitek a jen dál zvýší nezaměstnanost.

Prezident USA se zavázal ke „konkrétním, praktickým návrhům“ na odvrácení nerovnosti Američanů. Bez podpory Kongresu hodlá zlepšit podmínky pro odborný růst zaměstnanců, pro důchodové zabezpečení či pro pomoc dlouhodobě nezaměstnaným.

Rychlý internet, auta na plyn

V projevu slíbil podporu drobným americkým střadatelům, oznámil plán na zavedení rychlého internetu do škol a slíbil daňové úlevy autodopravcům, pokud budou používat auta na zemní plyn a alternativní paliva. Všechny tyto kroky mají zlepšit hospodářskou perspektivu střední třídy.

Republikáni v Kongresu uznávají nutnost zmírnění rozdílu mezi bohatými a chudými, ale navrhují jinou cestu. „Je to cesta volného trhu a důvěry ve schopnost lidí řídit vlastní osud,“ komentovala Obamův projev Cathy McMorrisová Rogersová, poslankyně Sněmovny reprezentantů pověřená oficiální republikánskou reakcí. „Vláda by o lidech rozhodovat neměla,“ dodala.

Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner uznal, že prezident má pravomoc zvýšit minimální mzdu federálních zaměstnanců, ale důsledek bude podle něj blízký nule, protože opatření se bude týkat jen nově uzavřených pracovních smluv. Zvyšování mezd navíc může ekonomiku poškodit. „Když se zvyšuje cena čehokoliv, je toho čím dál méně,“ poznamenal Boehner. „Z minulosti víme, že zvyšování minimální mzdy připravilo statisíce Američanů s nízkými výdělky o práci,“ konstatoval.

Menší část projevu věnoval Obama zahraniční politice. Prohlásil, že bude vetovat případné nové protiíránské sankce, budou-li je navrhovat američtí zákonodárci. Vyjádřil podporu úsilí Ukrajinců o svobodu slova a ochranu demokratických hodnot.

Konec věznice na Guantánamu

Prezident prohlásil, že během letošního roku by měla být uzavřena věznice na kubánském Guantánamu. „Boj s terorismem není jen záležitosti zpravodajských služeb a vojenských akcí. Je to i věrnost našim ústavním ideálům, je to příklad, který dáváme světu,“ řekl Obama.

Spojené státy budou dál spolupracovat s mezinárodním společenstvím, aby Syřanům zajistily budoucnost, kterou si zaslouží, konstatoval. Budou rovněž podporovat Izraelce a Palestince v jejich obtížném, ale potřebném jednání o ukončení vzájemného konfliktu, řekl prezident.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!