Obama přijel do Indie, Módí ho navzdory tradici přivítal už na letišti | E15.cz

Obama přijel do Indie, Módí ho navzdory tradici přivítal už na letišti

Obama přijel do Indie, Módí ho navzdory tradici přivítal už na letišti
Indický premiér Naréndra Módí navzdory tradici přivítal amerického prezidenta Baracka Obamu už na letišti v Dillí
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Americký prezident Barack Obama dorazil na státní návštěvu Indie, kde jej čekají zejména jednání o uzavření strategických obchodních dohod, ale také přesvědčování o důležitosti boje proti změnám klimatu. Pro USA a Indii je návštěva i významným symbolem vzájemných dobrých vztahů, což potvrdil indický premiér Naréndra Módí, který Obamu přivítal objetím hned po příletu na letiště v Dillí.

Nynější šéf Bílého domu je vůbec prvním prezidentem USA, který během svého funkčního období stihne dvě návštěvy Indie. Poprvé byl Obama na státní návštěvě v roce 2010. Podle analytiků je to symbol toho, jakou váhu Spojené státy dobrým vztahům s Indií přikládají, a totéž platí i z druhé strany.

Módí tak překvapil svůj doprovod, když porušil tradici, a místo v prezidentském paláci se s Obamou a jeho manželkou Michelle vřele přivítal ihned po přistání letadla Air Force One. Obama také bude prvním americkým prezidentem, který se jako čestný host zúčastní pondělních oslav indického Dne republiky.

Prezidentova cesta ale má i zcela konkrétní náplň, která se týká zejména obchodní spolupráce. Očekává se, že americké a indické firmy uzavřou dohody například o společné produkci v oblasti zbrojního průmyslu či obnovitelných zdrojů energie. Jednalo se i o spolupráci v jaderném sektoru a právě v této oblasti se nyní podařil posun, který komentátoři označují za významný průlom.

přivítání amerického prezidenta Baracka Obamy v Indiipřivítání amerického prezidenta Baracka Obamy v IndiiAutor: čtk/AP
Oficiální přivítání Baracka Obamy v prezidentském paláci v Dillí (foto: ČTK/AP).

Obě země totiž už v roce 2008 podepsaly dohodu, která Dillí poprvé po více než třech desetiletích umožnila přístup k americké civilní jaderné technologii. Dohoda ale byla dodnes jen na papíře kvůli dílčím výhradám obou stran: USA po Indii žádaly podrobné sledování každého gramu dodaného štěpného materiálu, Dillí zase trvalo na plné odpovědnosti dodavatelů technologií při případných poruchách jaderných zařízení, což investory odrazovalo. Rozpory se prý teď podařilo překonat.

Obama bude s indickými představiteli mluvit rovněž o nutnosti boje se změnami klimatu. Indie se zdráhá přijmout omezení týkající se produkce CO2, ačkoli je jeho třetím největším producentem na světě. Dillí trvá na tom, že jakékoli závazky v tomto směru by ohrozily hospodářství země, a chce místo toho spíše investovat do obnovitelných zdrojů.

Obama položil věnec u památníku známého bojovníka za svobodu Mahátmy Gándhího a čeká jej také oficiální večeře. Svůj původní program, který měl zakončit úterní návštěvou mauzolea Tádžmahal, ale na poslední chvíli zkrátil. V úterý zamíří do Rijádu, který je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě, aby se setkal s novým saúdskoarabským králem Salmánem, nástupcem nedávno zesnulého panovníka Abdalláha.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!