Obamová i Sanders podpořili Clintonovou, kritizovali Trumpa | E15.cz

Obamová i Sanders podpořili Clintonovou, kritizovali Trumpa

Hillary Clintonová (25. července 2016)
Hillary Clintonová (25. července 2016)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká první dáma Michelle Obamová v úvodní den nominačního sjezdu Demokratické strany podpořila v noci na dnešek SELČ Hillary Clintonovou jako kandidátku pro listopadové prezidentské volby. Zároveň podle agentury AP kritizovala kandidáta republikánů Donalda Trumpa, aniž ho ale přímo jmenovala. Clintonové vyjádřil podporu i její nejúspěšnější soupeř z primárek Bernie Sanders, jehož příznivci v ulicích proti Clintonové demonstrovali.

„Nikdy se nepodvolí žádnému nátlaku. A nikdy si nevybírá jednoduchou cestu,“ řekla o možné nástupkyni svého manžela Obamová. Podle ní je Clintonová jediným člověkem, který je z kandidátů opravdu kvalifikovaný pro úřad prezidenta USA a kterému může věřit. Exministryně zahraničí se podle Obamové také vždy starala o blaho dětí i sociálně slabších či postižených.

„Když máte v rukou nukleární kódy a velíte ozbrojených silám, nemůžete dělat unáhlená rozhodnutí,“ řekla Michelle Obamová s odkazem na impulzivní chování Donalda Trumpa. Uvedla také, že prezident musí být stálý v názorech a dobře informovaný. „Když je někdo krutý a chová se jako tyran, nesmíme klesnout na jeho úroveň,“ uvedla také Obamová.

Michelle Obamová na sjezdu Demokratů (25. července 2016) Autor: ctk

Sotva první dáma dokončila své 14minutové vystoupení na sjezdu demokratů, už ji pochválil na twitteru manžel. „Neuvěřitelný projev neuvěřitelné ženy,“ napsal prezident Barack Obama.

Trumpa tvrdě kritizovala i senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, která je oblíbenkyní liberálního křídla demokratů. „Amerika stojí na rozcestí, vybírá si nového prezidenta. Na jedné straně je muž, který zdědil po svém otci bohatství, které udržuje podváděním lidí, utíkáním od dluhů, který se stará jen o sebe,“ řekla. „Na druhé straně pak stojí jeden z nejchytřejších, nejtvrdších a nejhouževnatějších lidí na této planetě,“ uvedla. „A já stojím za Hillary,“ dodala.

Sanders si vysloužil ovace vestoje

Exministryni zahraničí Clintonovou podpořil v projevu i její soupeř z primárek Bernie Sanders, jehož účastníci sjezdu přivítali tříminutovými ovacemi vestoje. „Zatímco Donald Trump uráží jednu skupinu obyvatel za druhou, Hillary Clintonová ví, že rozmanitost je naší silou, jednou z největších,“ řekl Sanders.

Vermontský senátor se také snažil uklidňovat vášně svých příznivců, kteří před sjezdovou halou protestovali proti nominaci Clintonové. Důvodem bylo nedávné zveřejnění elektronické korespondence vedení Demokratické strany, z níž údajně vyplývá, že vedení strany během primárek stranilo Clintonové před Sandersem. Kvůli aféře podala v neděli demisi předsedkyně strany Debbie Wassermanová Schultzová.

Hillary Clintonová (25. července 2016) Autor: ctk

„Hillary Clintonová bude skvělou prezidentkou,“ zakončil svůj projev Sanders. Velký potlesk sklidil podle BBC na sjezdu také senátor Cory Booker svým výrokem: „V Americe láska vždy vítězí nad nenávistí.“

Během sjezdu jsou očekávány projevy řady dalších prominentních řečníků, včetně prezidenta Baracka Obamy, viceprezidenta Joea Bidena či bývalého demokratického prezidenta Billa Clintona, manžela kandidátky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video