Obchodní dohoda mezi EU a Jižní Amerikou je v nedohlednu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Obchodní dohoda mezi EU a Jižní Amerikou je v nedohlednu

Obchodní dohoda mezi EU a Jižní Amerikou je v nedohlednu
Vlajka Evropské unie
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Jednání Evropské unie a jihoamerického obchodního bloku Mercosur skončila po dvou týdnech bez jasného průlomu a bez oficiální nabídky. Další kolo rozhovorů se uskuteční od 19. února v Paraguayi.

Podle zdrojů agentury Reuters EU minulý týden naznačila, že by mohla více otevřít svůj trh hovězímu masu z jihoamerických zemí, konkrétně zvýšit dovoz na 99 tisíc tun ročně ze stávajících 70 tisíc tun. Není však úplně jasné, jak by tento objem byl rozdělen mezi dražší chlazené a levnější mražené maso. Vývoz hovězího masa je pro státy Mercosuru stěžejní otázkou, současně je ale také zdrojem obav unijních zemědělců, především z Irska a Francie.

V popředí zájmu EU je zase otevření jihoamerického trhu pro osobní automobily a jejich komponenty a pro mléčné výrobky, jakož i přístup evropských firem k veřejným tendrům a námořním službám. V neposlední řadě pak Evropská unie jedná o ochraně názvů potravin a nápojů jako šampaňské a parmská šunka, které lze podle EU použít pouze pro výrobky vyrobené v konkrétních oblastech.

Co se týče snížení cel, dohoda s Mercosurem by se mohla stát dosud nejlukrativnější obchodní smlouvou unie, úspory by mohly být třikrát větší než v případě dohod s Kanadou a Japonskem dohromady. "Obě strany mají jasnější představu, jak dohody dosáhnout, teď záleží na politických aspektech," uvedl zdroj agentury Reuters.

Obrat na americké burze, akcie míří po počátečním propadu znovu vzhůru
Ústavodárné shromáždění ve Venezuele odvolalo generální prokurátorku, její sídlo obklíčila armáda

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!