Obraťte se na soud, vzkázala von der Leyenová Polsku a Maďarsku | E15.cz

Obraťte se na soud, vzkázala šéfka Evropské komise Polsku a Maďarsku. Tesla posílí v Číně

Lukáš Vojáček

Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Evropští rebelové se mají obrátit na soud

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu doporučila Polsku a Maďarsku, aby se se svými stížnostmi ohledně sedmiletého rozpočtu Evropské unie obrátily na soud. Oba státy odmítají podpořit finanční balík, který obsahuje i fond krizové pomoci ekonomikám zasaženým pandemií, dokud bude vyplácení peněz podmíněné dodržováním principů právního státu. Polsko a Maďarsko dlouhodobě čelí kritice, že ve svých zemích porušují nezávislost justice či médií. Předsedové vlád rebelujících zemí Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán se ve čtvrtek sejdou v Budapešti, aby projednali svůj další postup. 

Trump omilostnil svého exporadce 

Prezident Spojených států Donald Trump udělil milost svému bývalému blízkému poradci Michaelu Flynnovi, který se v roce 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci šetření údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn FBI zatajil své kontakty s někdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a dosud za to nebyl odsouzen. Díky prezidentově milosti by exporadce už neměl být dále stíhán.  

Z trhů a burz 

Trhy hlásí smíšené výsledky, USA čeká pauza

Americké akcie se ve středu na směru neshodly. Zatímco hlavní indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely obchodování ve ztrátě a přišly tak o své úterní rekordy, technologický Nasdaq Composite posílil o 0,48 procenta. Dnes se ve Spojených státech obchodovat nebude kvůli oslavám Dne díkůvzdání. Smíšené výsledky včera ohlásily také burzy v západní Evropě. Francouzský CAC 40 zpevnil o 0,23 procenta. Německý DAX naopak klesl o 0,02 procenta a britský FTSE 100 se snížil o 0,64 procenta. Mírně oslabil i panevropský STOXX Europe 600.   

Tesla bude vyrábět nabíječky v Číně

Americká automobilka Tesla, která patří druhému nejbohatšímu muži světa Elonu Muskovi, chce od příštího roku vyrábět nabíječky pro elektromobily v čínské Šanghaji. Napsala o tom agentura Reuters. Tesla má v úmyslu do nového závodu investovat 42 milionů jüanů, tedy přes 140 milionů korun. Zprovozněn má být již v únoru a bude schopen vyrobit deset tisíc nabíječek ročně. Tesla už v Číně působí, přímo v Šanghaji má továrnu, která produkuje elektromobily Model 3. Akcie americké společnosti tento týden raketově stoupají. Jen včera vyrostly o dalších 3,35 procenta na 574 dolarů za akcii.   

Tweet dne

„Šanghaj se stala nejpropojenějším městem světa.“ 

Čínská metropole sesadila Londýn z první příčky mezi městy s nejdokonalejším dopravním systémem na světě. Způsobil to především úpadek londýnské letecké dopravy, která letos klesla o 67 procent kvůli koronavirové pandemii. Stejným problémům čelí třeba i New York a Tokio. První čtyři místa tak nově patří výhradně čínským velkoměstům, vedle Šanghaje je mezi nimi také Peking, Kanton a Čcheng-tu.  

Stane se dnes

  • V Paříži pokračuje proces s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který je obžalován z korupce. První líčení v pondělí bylo záhy po zahájení přerušeno, protože si soud vyžádal zdravotní posudek schopnosti jednoho ze spoluobžalovaných účastnit se soudního řízení.
  • V Aténách proběhne stávka řeckých státních zaměstnanců, která se významně dotkne tamní dopravy, včetně té letecké. Řekové požadují vyšší platy a lepší ochranu proti koronaviru na pracovištích. 
  • V Kambodži dnes začne hromadný soud s téměř 130 kritiky tamního režimu, kteří jsou obžalováni ze zrady kvůli své účasti na nenásilných politických protestech v posledních třech letech. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Západní média proces označují za podvodný.   
  • Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého říjnového zasedání bankovní rady.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!