OBSE vyšle na Ukrajinu misi, Rusko nakonec souhlasí | E15.cz

OBSE vyšle na Ukrajinu misi, Rusko nakonec souhlasí

Proruské jednotky na Krymu (foto 8. března 2014)
Proruské jednotky na Krymu (foto 8. března 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se na dnešním mimořádném zasedání ve Vídni dohodla na vyslání pozorovatelů na Ukrajinu. Podle agentury Reuters se do šestiměsíční mise zpočátku zapojí 100 civilních pozorovatelů. Rusko přitom dosud veškeré snahy o uspořádání takovéto mise blokovalo. První zástupci OBSE na Ukrajinu dorazí v sobotu.

Pozorovatelé OBSE, kterých může být nakonec až 500, navštíví všechny oblasti Ukrajiny. Otázkou ale zůstává Krym, který dohoda podle Reuters výslovně nezmiňuje. Ruský velvyslanec při OBSE Andrej Kelin novinářům řekl, že mandát OBSE se na poloostrov nevztahuje, neboť je součástí Ruské federace. Naopak USA považují Krym za Ukrajinu.

„Je jasné, že s přijetím tohoto rozhodnutí (dohody) je mise zplnomocněna pro práci na Krymu a ve všech dalších částech Ukrajiny,“ uvedl Washington v prohlášení. Separatistický Krym vyhlásil po nedělním referendu nezávislost na Kyjevu a Moskva dnes završila legislativní proces přičlenění tohoto poloostrova k Ruské federaci.

Rozhodnutí OBSE může snížit napětí na Ukrajině

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera je dnešní rozhodnutí OBSE krokem ke snížení napětí na Ukrajině. „Ještě to není konec krize, ale je to krok, který pomůže podpořit naše úsilí o uvolnění,“ řekl. Šéf německé diplomacie dodal, že situace v zemi zůstává nestabilní a vrtkavá. „Z tohoto důvodů musí pozorovatelé začít s prací co nejrychleji,“ prohlásil.

Moskva dlouho misi OBSE odmítala

OBSE rozhoduje na základě shody všech 57 členských států a Rusko doposud vetovalo snahy Ukrajiny a Západu. Moskva měla k dosavadním návrhům připomínky, které se týkaly především mandátu pozorovatelů. O tom, že je uzavření dohody blízko, svědčilo dnešní prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. „V podstatě jsme se na návrhu rozhodnutí dohodli,“ řekl Lavrov ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Šéf ruské diplomacie také řekl, že pozorovatelé by měli být vedle ruskojazyčného východu a jihovýchodu Ukrajiny rozmístěni také v západních a centrálních oblastech země. Moskva opakovaně kritizuje ukrajinské nacionalisty z toho, že početnou ruskojazyčnou menšinu zastrašují a šikanují. Rusko si vyhradilo právo vyslat na Ukrajinu armádu, aby své krajany chránilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video