Odborníci ze zemí mimo EU se mohou vydat do Německa, získají půl roku na hledání práce | E15.cz

Odborníci ze zemí mimo EU se mohou vydat do Německa, získají půl roku na hledání práce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lidé s odborným vzděláním ze zemí mimo Evropskou unii budou moci přicestovat do Německa na půl roku kvůli hledání práce. Předpokladem jsou odborné vzdělání a znalosti němčiny nutné pro zamýšlenou činnost. Chystané opatření je součástí plánu, který schválil německý kabinet poté, co koalice dospěla ke kompromisu v oblasti přistěhovalectví. Německá vláda tak chce přilákat kvalifikované síly ze zahraničí.

Topenáři, pekaři a další odborné síly se budou muset během doby, kdy budou hledat zaměstnání, sami postarat o své živobytí. Podle německé vlády nebude lidem umožněno "přistěhování do sociálních systémů" a o udělení příslušných víz budou rozhodovat německé ambasády v jednotlivých zemích. Obdobná opatření dosud v Německu platí pro vysokoškolsky odborně vzdělané cizince.

Německá koalice se dále shodla na tom, že německé firmy by měly být zbaveny povinnosti upřednostňovat při obsazování pracovních míst Němce před cizinci ze zemí mimo EU.

Německá vláda myslela i na odmítnuté, ale "trpěné" žadatele o azyl, kteří pracují. Pro ně má být snadnější získat povolení k pobytu, ale přesná kritéria mají být stanovena později v zákonných normách, které se týkají práva pobytu. "V pobytovém právu budeme definovat jasná kritéria pro spolehlivý status trpěných osob, které si svou výdělečnou činností zajišťují peníze na obživu a jsou dobře integrovány," stojí ve vládním dokumentu.

"Spolehlivý status znamená, jak to já chápu, že tady mohou pracovat a nemusí počítat se svým navrácením," vysvětlil ministr práce Hubertus Heil ze sociálnědemokratické strany (SPD) na dnešní tiskové konferenci. Ministr vnitra a šéf konzervativní CSU Horst Seehofer však upozornil, že tato možnost nebude poskytnuta lidem z takzvaných bezpečných zemí původu.

Nová imigrační pravidla umožní větší udržitelnost růstu německé ekonomiky a zvýší její růstový potenciál, je přesvědčen německý ministr hospodářství Peter Altmaier z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. "Díky dnešní dohodě umožníme, aby hospodářský vzestup pokračoval bez náhlého konce, abychom rozšířili a využili svůj růstový potenciál a abychom posílili svou konkurenceschopnost i růst a prosperitu," řekl Altmaier. Podle něj mohou ohlášená opatření přispět k růstu HDP několika desetinami procenta.

Vládní kompromis zatím nezahrnuje takzvaný "spurwechsel" (změna jízdního pruhu), tedy možnost, že by se uprchlíci zbavili svého statusu žadatelů o azyl a byli vedeni jako běžní zahraniční pracovníci, pokud si najdou práci a naučí se německy. Tuto možnost prosazovala SPD, zatímco proti se stavěla zejména bavorská CSU. Zástupci tří koaličních stran se tak nakonec shodli na prozatímním zachování "principu oddělení azylu a ekonomické migrace".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video