Odchod Řecka z eurozóny může nahrát Rusku, varuje NATO | E15.cz

Odchod Řecka z eurozóny může nahrát Rusku, varuje NATO

Aténská demonstrace za setrvání v eurozóně
Aténská demonstrace za setrvání v eurozóně
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severoatlantická aliance se obává, že by řecký odchod z eurozóny mohl představovat bezpečnostní riziko pro NATO, uvedl náměstek generálního tajemníka organizace Alexander Vershbow.

Rusko, které je ve sporu s NATO kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, zintenzivnilo kontakty s Řeckem, které se nemůže dohodnout se svými mezinárodními věřiteli na vyřešení řecké dluhové krize. Rusko posílilo vztah s Řeckem předběžnou dohodu o protažení budoucího plynovodu vedoucího přes Turecko až na řecké území.

„Má to skutečně dopady na NATO,“ prohlásil Vershbow na bezpečnostní konferenci v Bratislavě. „Takže jsme tím znepokojeni.“

Podle bývalého německého velvyslance v USA Wolfganga Ischingera by řecká krize mohla destabilizovat i Balkán, a to necelé dvě desítky let po válkách, které zpustošily region po rozpadu Jugoslávie v roce 1990.

„Pokud Řecko (eurozónu) opustí, vsadím se, že v Moskvě to budou vnímat jako potvrzení ruské teze, že Evropská unie je v úpadku a že se asi rozpadne,“ řekl.

„Balkán stále ještě není stabilním a klidným místem. Potřebujeme stabilizační schopnost Evropské unie na všech stranách. Pokud by Řecko vypadlo, bylo by to hrozné,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.