Odpálení raket bylo varováním pro Jižní Koreu, vzkázal Kim Čong-un | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Odpálení raket bylo varováním pro Jižní Koreu, vzkázal Kim Čong-un

ČTK

Odpal dvou severokorejských raket krátkého doletu byl varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy. Oznámila to severokorejská státní agentura KCNA, podle níž na čtvrteční vystřelení raket dohlížel vůdce Kim Čong-un. Podle prohlášení společného velení jihokorejských a amerických sil nepředstavují střely přímou hrozbu pro žádnou ze zemí a neovlivní jejich obranné aktivity.

KLDR odpálila rakety z oblasti přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova. Podle dnešních informací agentury Reuters, která citovala zdroj z jihokorejské armády, obě střely urazily přibližně 600 kilometrů. Šlo zřejmě o nový typ rakety s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander, dodal činitel citovaný Reuters.

Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za „vážné varování“ určené „jihokorejským válečným štváčům“. Pchjongjang v poslední době ostře kritizoval plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi.

Hyundai bude elektromobil Kona vyrábět v Nošovicích

Odpaly byly prvním testem raket od Kimovy schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi na konci června. Šéf Bílého domu, který se snaží Kima přimět k jadernému odzbrojení jeho země, již v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR. Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News Trump test přímo nekritizoval a dodal, že s Kimem vychází „velmi dobře“. Americké ministerstvo zahraničí naproti tomu vyzvalo KLDR, aby se zdržela dalších provokací.

Společné velení korejsko-amerických sil v pátečním prohlášení uvedlo, že test nebude mít žádný vliv na společnou obrannou pozici.

Tokio a Soul se přou o odškodnění pro válečné oběti, doplatit na to může i Samsung
KLDR zřejmě opět obohacuje uran pro jaderné bomby, ukazují satelitní snímky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!