Odplata za Mursího? Tři egyptští soudci byli zastřeleni | E15.cz

Odplata za Mursího? Tři egyptští soudci byli zastřeleni

Egyptský prezident Muhammad Mursí má v Egyptě hodně příznivců (archivní foto)
Egyptský prezident Muhammad Mursí má v Egyptě hodně příznivců (archivní foto)
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři egyptští soudci byli zastřeleni jen několik hodin poté, co soud v Káhiře v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy islamistického Muslimského bratrstva. Byli shledáni vinnými z organizace hromadného útěku z vězení v roce 2011 a ze spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem při jeho plánování.

Egyptská policie uvedla, že soudci cestovali autem ve městě Aríš na Sinajském poloostrově, když je přepadli ozbrojenci. Při útoku byla usmrcena ještě čtvrtá osoba a další tři lidé byli zraněni.

Zatím není zřejmé, zda atentát souvisí s rozhořčením nad rozsudkem vyneseným nad Mursím a jeho spojenci z řad Muslimského bratrstva. Úřady ale již v minulosti připisovaly vinu za násilnosti na Sinaji přívržencům Muslimského bratrstva. Mursího strana byla po jeho svržení zakázána a stovky bývalých činitelů a příznivců byly zatčeny a uvězněny.

Atentát na soudce

Před pár dny se stal terčem pokusu o atentát jiný soudce, který minulý rok odsoudil k trestu smrti 12 příslušníků Muslimského bratrstva. Soudce pumový útok ve svém domově na předměstí Káhiry přežil.

Mursí zvítězil s podporou Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč pod vedením současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video