OECD čeká rychlejší růst ekonomiky Slovenska, doporučuje reformy | E15.cz

OECD čeká rychlejší růst ekonomiky Slovenska, doporučuje reformy

ČTK

Slovenská ekonomika bude v příštích dvou letech zrychlovat tempo ekonomického růstu. Vyplývá to z nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň vybídla zemi k dalším reformám. Slovenské hospodářství podle OECD v příštím roce poroste o 2,8 procenta ve srovnání s růstem 2,6 procenta odhadovaným na tento rok.

V roce 2016 by měl hrubý domácí produkt země přidat 3,4 procenta, uvedla OECD ve zprávě, která byla zveřejněna u příležitosti středeční návštěvy generálního tajemníka organizace Ángela Gurríy na Slovensku.

„Slovenská ekonomika se zotavila z globální finanční krize a její růst překonal předkrizovou úroveň výrazněji než u většiny ostatních evropských zemí, ale úspěch není sdílen napříč celou zemí. Na zatraktivnění ekonomické aktivity v zaostávajících regionech a na zachování dynamiky Bratislavy jsou zapotřebí komplexní reformy,“ uvedl Gurría.

Vývoj nezaměstnanosti na Slovensku

Po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem generální tajemník OECD na tiskové konferenci také upozornil na vysokou míru nezaměstnanosti na Slovensku a na velký počet mladých lidí bez práce. Nezaměstnanost na Slovensku v září klesla na 12,44 procenta. Dostala se na téměř na čtyřleté minimum, ale dlouhodobě se drží nad průměrem EU.

OECD doporučila Slovensku například reformu a investice do vzdělávání, poskytování pobídek k zavádění nových technologií a inovací, jakož i zlepšení silniční a železniční infrastruktury. Kromě toho by Bratislava měla podle organizace zlepšit podnikatelské prostředí, pokračovat v boji proti korupci a podpořit rozvoj nájemného bydlení, aby si lidé z méně rozvinutých regionů mohli hledat práci v prosperující západní části Slovenska.

K dosažení pokroku je potřeba zlepšit vzdělávání a inovace

„K dosažení pokroku je potřeba zlepšit vzdělávání a inovace, zaměřit se na zaostalejší regiony, protože vyšší produktivita je jedinou cestou ke zvýšení platů,“ poznamenal Gurría. „Pokládám doporučení OECD jako velmi podnětné a v podstatě se strefujeme do sfér, na kterých intenzivně pracujeme. Mohu hovořit především o potřebě zkvalitnění vzdělávání,“ dodal před novináři Fico, který také připomněl probíhající reformu veřejné správy, která má kromě jiného přiblížit úřady občanům.

Zrychlování tempa ekonomického růstu Slovenska očekává v nejnovější prognóze také Evropská komise. Výhled EK, který byl zveřejněn v úterý, počítá s tím, že v příštím roce HDP země stoupne o 2,5 procenta a v roce 2016 až o 3,3 procenta v porovnání s letošním růstem o 2,4 procenta.

Zpráva OECD o Česku: Desetinka sem, desetinka tam

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud