OECD: Globální ekonomika poroste pomaleji | E15.cz

OECD: Globální ekonomika poroste pomaleji

Pier Carlo Padoan
Pier Carlo Padoan
• 
ZDROJ: OECD/Benjamin Renout

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Do řady institucí, které výrazně snižují odhad růstu globální ekonomiky se připojila také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Výrazněji, než se čekalo, by mohla krize v Evropě dopadnout na Spojené státy americké, odhaduje OECD. Vedle krize v eurozóně Ameriku ohrožuje i nejasný postoj ke snižování zadlužení. OECD doporučuje členským státům, aby ponechaly úrokové sazby blízko nuly a tam, kde už je snižovat nelze, mají nastoupit nekonvenční opatření.

Letošní růst hrubého domácího produktu hlavních světových ekonomik OECD odhaduje na 3,8 procenta, zatímco ve své květnové prognóze ještě počítala s růstem 4,2 procenta. Odhad pro příští rok se snížil z 4,6 procenta na 3,4.

Američtí politici už několik měsíců hledají shodu ve výdajových škrtech, které umožní snížit během deseti let výdaje o 1,2 bilionu dolarů (asi 23,6 bilionu korun). „Vyhlídky americké ekonomiky se zlepší, jen pokud budou rozhodující kroky učiněny rychle,“ uvedl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan.

Eurozónu patrně čeká recese, i když asi jen mělká. Záležet bude na postoji Evropské centrální banky (ECB), které OECD doporučuje dále snížit sazby. ECB snížila svou základní úrokovou sazbu 3. listopadu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta.

Růst světové ekonomiky drží nečlenské země OECD

Čtvrtletní příspěvky světového růstu reálného HDP

Čtvrtletní příspěvky světového růstu reálného HDP Autor: OECD
Zdroj: OECD

„V eurozóně se musí riziku šíření dluhové nákazy předejít prostřednictvím podstatného zvýšení kapacity Evropského fondu finanční stability, uvedl Padoan.

Zpomalení hospodářského růstu se nevyhne ani Čína, ale ani země střední a východní Evropy. Například České republice OECD už minulý týden snížila odhad růstu HDP na příští rok na 1,6 procenta, zatímco dosud předpokládala, že růst bude činit 3,5 procenta. Ačkoli je to výrazné zhoršení, znamená to příznivější hodnocení, než jaké má české ministerstvo financí. To počítá s růstem pouze o jedno procento.

Z regionu střední a východní Evropy si zřejmě nejhůř povede Maďarsko, jehož ekonomika podle nové prognózy OECD příští rok klesne o 0,6 procenta. Až dosud organizace počítala s růstem o 3,1 procenta. Letos Maďarsko ještě růst udrží, bude prý ale činit pouze 1,5 procenta místo dosud očekávaných 2,7 procenta. Maďarsko minulý týden nečekaně oznámilo, že bude potřebovat asistenci Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, aby překonalo těžkosti, s nimiž se teď potýká.

Nejlépe si v regionu podle OECD povede Estonsko, jehož ekonomika letos vzroste o osm procent. Příští rok sice tempo jejího růstu zpomalí na 3,2 procenta, v roce 2013 by ale mělo zrychlit na 4,4 procenta. OECD nicméně upozorňuje, že dlouhodobá nezaměstnanost se drží vysoko, což svědčí o tom, že Estonsku hrozí trvalý růst strukturální nezaměstnanosti.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video