OECD stopla přijímání Ruska, naopak posílí spolupráci s Kyjevem | E15.cz

OECD stopla přijímání Ruska, naopak posílí spolupráci s Kyjevem

Oblast kolem Kremlu, Moskva
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pozastavila všechny aktivity spojené s procesem přijímání Ruska za člena a naopak posílí spolupráci s Ukrajinou. Ústředí organizace dnes podle agentury Reuters sdělilo, že tak rozhodlo na žádost svých členských zemí. Jeho krok souvisí s intervencí Ruska na Ukrajině a tlakem Západu na Moskvu.

OECD pozvala Rusko k jednání o přijetí v roce 2009 společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. Všechny tyto země kromě Ruska do organizace vstoupily už v roce 2010 a a rozšířily počet členů na dnešních 34.

Spolupráce s Ukrajinou má zemi pomoci „vyrovnat se s úkoly veřejné politiky, jimž čelí“. Pařížské ústředí organizace další podrobnosti neposkytlo. Jeho krok je součástí tlaku západních mocností na Moskvu před nedělním referendem na Krymu, v němž budou místní občané hlasovat o odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci.

Příjímání do OECD bývá komplexní a zdlouhavé. Organizace hodnotí schopnost kandidáta dosahovat jejích standardů v řadě oblastí. Přijetí se pak považuje za uznání země za rovnocenného partnera ostatních členů klubu nejvyspělejších států.

Rusko potvrdilo vojenské manévry u hranic s Ukrajinou
Velké armádní cvičení probíhá v Rostovské, Belgorodské, Kurské a Tambovské oblasti - první tři sousedí s Ukrajinou. Manévrů se podle ruského ministerstva obrany účastní 8500 vojáků a cílem je „všestranná prověrka koordinace jednotek s následným plněním cvičných bojových úkolů v neznámém prostředí“. Intenzita polních operací při hranicích s Ukrajinou se zvyšuje, uvedlo ruské ministerstvo. Zapojily se do nich motostřelecké, dělostřelecké a tankové útvary, které se do postavení z míst trvalé dislokace dopravily po vlastní ose, ale i s využitím železniční a letecké dopravy.

OECD je mezivládní organizace, která v současnosti sdružuje 34 hospodářsky nejsilnějších států světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. K hlavním cílům OECD patří dosahování maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti a vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability a rozšiřování obchodu. Česká republika je členem OECD od roku 1995.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video