Orbán: Maďarsko již není odstrkovanou zemí, stalo se součástí vítězného týmu | E15.cz

Orbán: Maďarsko již není odstrkovanou zemí, stalo se součástí vítězného týmu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarsko se podle premiéra Viktora Orbána nyní stalo ze stigmatizované a odstrkované země "součástí vítězného týmu" a jeho politika se stala "politikou vítězů".

Prohlásil to na dnešním zasedání Stálé maďarské konference v Budapešti, informovala agentura MTI.

Orbán mimo jiné označil za největší úspěch své vlády v uplynulých šesti letech "sjednocení národa", dokončené ve spolupráci s etnickými maďarskými komunitami. "Sto let po trianonském diktátu se součásti maďarského národa vzájemně našly a spolupráce začala být denní rutinou," řekl.

V této souvislosti také uvedl, že v souladu s maďarským zákonem o dvojím občanství doposud složilo přísahu spojenou se získáním maďarského občanství 810 tisíc Maďarů žijících v zahraničí.Podle MTI si premiér přitom postěžoval, že "jiné země regionu po přistoupení k Evropské unii nenaplnily očekávání týkající se podpory práv národnostních menšin". Konkrétně se zmínil o Rumunsku, kde se mu nelíbí omezení používat maďarské symboly a "kampaň" proti etnickým vůdcům vedená "pod zástěrkou boje proti korupci".

Orbán také dospěl k závěru, že západní svět upadl do "intelektuálního chaosu". Označil za "absurdní", že nedávno zesnulý Fidel Castro "je omlouván". "Levicově liberální elita si stále neuvědomuje realitu stojící za socialismem nebo komunismem" a trvá na svých "fantaziích" spojených s těmito systémy, prohlásil.Proto také "mnozí v Bruselu" stále nevidí důvody referendového vítězství stoupenců odchodu Británie z EU a vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. "Není těžké vidět podobnosti mezi těmito vývoji a maďarskými změnami v roce 2010," řekl rovněž Orbán s narážkou na rok, od něhož je opět maďarským premiérem a od něhož je v EU kritizován za kontroverzní kroky k upevnění své moci.

Podle něj je očividné, že levice ztratila půdu pod nohama, ale změnit se musí i tradiční pravice, protože jinak i ona podobně přijde o voliče.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video