Orbán přitvrdí kontroly neziskových organizací. Soros vytváří síť podobnou mafii, tvrdí premiér | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Orbán přitvrdí kontroly neziskových organizací. Soros vytváří síť podobnou mafii, tvrdí premiér

ČTK

Maďarsko přijme předpisy umožňující důkladnější kontrolu nevládních organizací financovaných z ciziny, protože ty, které platí miliardář George Soros, fungují jako "síť podobná mafii", prohlásil premiér Viktor Orbán.

Pravicový populista v čele maďarské vlády již dlouho kritizuje občanské organizace financované maďarským rodákem Sorosem. Vyčítá jim, že se stavějí proti přísné migrační politice a že "v Sorosově žoldu" prosazují jeho cíle, připomněla agentura Reuters a dodala, že Orbán se také potýká s tím, že zemi čekají v dubnu příštího roku volby.

Orbán označil za "vypovězení války" Sorosovo čtvrteční prohlášení, ve kterém chválil Maďary za to, že "odvážně čelí klamům a korupci mafiánského státu, který Orbán vytvořil". Vracel tak premiérovi úder za Orbánu snahu zavřít Středoevropskou univerzitu, kterou Soros založil po pádu komunismu.

Maďarsko chce před volbami zlevnit hypotéky

"Bezpochyby je to vyhlášení války. Jediná síť, která v Maďarsku funguje mafiánsky, netransparentně, je Sorosova," prohlásil Orbán ve státním rozhasu. "Proto musíme naléhat - a osobně naléhám - na parlamentní rozhodnutí, které učiní tyto organizace transparentními," dodal.

Podle návrhu, který do parlamentu vnesla vláda, by se nevládní organizace s příspěvkem ze zahraničí ve výši nejméně 7,2 milionu forintů (asi 615 000 korun) musely zaregistrovat u úřadů a samy se prohlásit za organizace financované z ciziny. Nevládní organizace tvrdí, že by je zákon poškodil.

Očekává se, že parlament předlohu schválí ještě tento měsíc i přes protesty pořádané v Maďarsku a přes usnesení Evropského parlamentu ohledně "vážného zhoršení" právního státu a základních práv v Maďarsku.

Evropská komise zvažuje kroky proti maďarské vládě

Podle premiérových kritiků je krok proti nevládním organizacím součástí širšího tažení vedeného s cílem umlčet projevy nesouhlasu a nastolit vládní kontrolu nad nezávislými institucemi, včetně soudnictví a médií.

Nacionalisticky orientovaný maďarský premiér zemi vládne od roku 2010. Často se potýká s EU a s nevládními organizacemi sponzorovanými Sorosem a prosazujícím liberální a mezinárodní názory, jež se mu nezamlouvají.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!