Orbán znovu pohrozil Bruselu soudem kvůli migračním kvótám. Zaštítil se neplatným referendem | E15.cz

Orbán znovu pohrozil Bruselu soudem kvůli migračním kvótám. Zaštítil se neplatným referendem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Maďarský premiér Viktor Orbán opět ostře kritizoval Evropskou unii za její migrační politiku. V rozhovoru poskytnutém státnímu rozhlasu rovněž připomněl odhodlání soudit se s Evropskou komisí, pokud neustoupí od povinných kvót na přerozdělování migrantů mezi členské státy unie. Maďarsko a Slovensko se už kvůli kvótám obrátily na unijní soud.

Orbán uvedl, že jeho vláda využije výsledků nedávného referenda, v němž drtivá většina hlasujících povinné kvóty odmítla, při odporu proti migrační politice Bruselu. Skutečnost, že referendum nebylo platné, protože v něm hlasovalo jen 40 procent místo potřebných minimálně 50 procent voličů, jako už dříve pominul.

Maďarský premiér v rozhovoru slíbil, že jestliže Evropská komise od kvót neustoupí, "pak budeme vzdorovat... nebudeme je (rozhodnutí EU) respektovat, budeme Evropskou komisi žalovat".

"Uskuteční se vážná právní diskuse o tom, zda může být cizí obyvatelstvo vnucováno občanům členského státu EU proti jeho vůli," zdůraznil. "Bude to velká bitva a k tomu potřebujeme (pozměněnou) ústavu," dodal s narážkou na svůj návrh úpravy základního zákona, který před dvěma týdny předložil parlamentu a chtěl by, aby byl v listopadu schválen.

Orbán je dlouhodobě ostře proti přijímání uprchlíků a trvá na tom, že rozhodnutí o přijetí migrantů je věcí svrchovanosti státu. Loni v reakci na příval uprchlíků a migrantů nechala vláda obehnat jižní hranice se Srbskem a Chorvatskem plotem s ostnatým drátem, posílila hraniční ostrahu a zpřísnila zákony týkající se azylového systému, ale rovněž trestního postihu za ilegální migraci.

Kvóty přerozdělení migrantů prosadila většina členských zemí EU loni v září na jednání ministrů vnitra. Bratislava později toto rozhodnutí napadla u soudu a o den později následovala i stížnost Budapešti. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video