OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince

OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince
následky bojů s islamisty
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

OSN chce zařadit velitele radikální islámské skupiny Islámský stát (IS) na seznam válečných zločinců. Prohlásil to Paulo Pinheiro, který vede nezávislou komisi OSN, jež vyšetřuje válečné zločiny v Sýrii. Konflikt má za tři roky přes 160 tisíc mrtvých. IS sice bojuje proti vládě v Damašku, ale i proti ostatním opozičním skupinám a na severu Sýrie stejně jako Iráku založila chalífát.

Pinheiro hovořil o tom, že její členové lidi vraždí a přibíjejí na kříž. „Ujišťuji, že získáváme informace o porušování zákona na obou stranách. Obě páchají strašné věci a budou v tom pokračovat, jestli je nikdo nebude hnát k odpovědnosti,“ řekl. Kromě velitelů IS se prý zločinů dopouštějí syrské tajné služby i vojáci.

Ze Sýrie přicházejí zprávy o pokračujících bojích a také o tom, že stále více členů opozičních skupin přebíhá k IS, která patří k nejdůraznějším.

Boje v Rakka

V uplynulých 48 hodinách se vojáci snažili vytlačit IS ze severní provincie Rakka, ale nakonec se kvůli velkým ztrátám stáhli. Armáda přišla o základnu jedné z divizí a v provincii je teď jenom na dvou pozicích. Padlo podle agentury AFP 85 vojáků a na 200 mužů armáda pohřešuje. IS zatím do stejnojmenného provinčního střediska nevstoupila, protože se obává náletů. Ve čtvrtek, když boje začaly, prý islamisté několik desítek vojáků zajali, setnuli jim hlavy a těla na výstrahu vystavili ve městě Rakka.

Syrská exilová opozice tvrdí, že boje o Rakku jsou prvním velkým střetem armády s IS. Padlo v nich podle ní také téměř 30 islamistů.

OSN sestavila vyšetřovací komisi pro Sýrii v září 2011, tedy půl roku po zahájení bojů. Své lidi ale do země poslat nemůže a zprávy sestavuje na základě výpovědí svědků, satelitních fotografií a dalších zdrojů ze Sýrie. Komise chce, aby Rada bezpečnosti OSN předala záležitosti odehrávající se v Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu, který by mohl označené zločince obvinit. Spojenci Damašku v Radě bezpečnosti - Rusko a Čína - však rezoluci zablokovali.

OSN odhaduje, že do Sýrie odešlo bojovat až 15 tisíc lidí ze zahraničí. K IS se prý připojují i místní odpůrci Damašku. „Jsou silní, vyhrávají bitvy, zabírají území, mají peníze a mohou si vycvičit další lidi,“ sdělila jedna z členek komise k IS.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!