OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince | E15.cz

OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince

následky bojů s islamisty
následky bojů s islamisty
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
OSN chce zařadit velitele radikální islámské skupiny Islámský stát (IS) na seznam válečných zločinců. Prohlásil to Paulo Pinheiro, který vede nezávislou komisi OSN, jež vyšetřuje válečné zločiny v Sýrii. Konflikt má za tři roky přes 160 tisíc mrtvých. IS sice bojuje proti vládě v Damašku, ale i proti ostatním opozičním skupinám a na severu Sýrie stejně jako Iráku založila chalífát.

Pinheiro hovořil o tom, že její členové lidi vraždí a přibíjejí na kříž. „Ujišťuji, že získáváme informace o porušování zákona na obou stranách. Obě páchají strašné věci a budou v tom pokračovat, jestli je nikdo nebude hnát k odpovědnosti,“ řekl. Kromě velitelů IS se prý zločinů dopouštějí syrské tajné služby i vojáci.

Ze Sýrie přicházejí zprávy o pokračujících bojích a také o tom, že stále více členů opozičních skupin přebíhá k IS, která patří k nejdůraznějším.

Boje v Rakka

V uplynulých 48 hodinách se vojáci snažili vytlačit IS ze severní provincie Rakka, ale nakonec se kvůli velkým ztrátám stáhli. Armáda přišla o základnu jedné z divizí a v provincii je teď jenom na dvou pozicích. Padlo podle agentury AFP 85 vojáků a na 200 mužů armáda pohřešuje. IS zatím do stejnojmenného provinčního střediska nevstoupila, protože se obává náletů. Ve čtvrtek, když boje začaly, prý islamisté několik desítek vojáků zajali, setnuli jim hlavy a těla na výstrahu vystavili ve městě Rakka.

Syrská exilová opozice tvrdí, že boje o Rakku jsou prvním velkým střetem armády s IS. Padlo v nich podle ní také téměř 30 islamistů.

OSN sestavila vyšetřovací komisi pro Sýrii v září 2011, tedy půl roku po zahájení bojů. Své lidi ale do země poslat nemůže a zprávy sestavuje na základě výpovědí svědků, satelitních fotografií a dalších zdrojů ze Sýrie. Komise chce, aby Rada bezpečnosti OSN předala záležitosti odehrávající se v Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu, který by mohl označené zločince obvinit. Spojenci Damašku v Radě bezpečnosti - Rusko a Čína - však rezoluci zablokovali.

OSN odhaduje, že do Sýrie odešlo bojovat až 15 tisíc lidí ze zahraničí. K IS se prý připojují i místní odpůrci Damašku. „Jsou silní, vyhrávají bitvy, zabírají území, mají peníze a mohou si vycvičit další lidi,“ sdělila jedna z členek komise k IS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video