OSN: Civilních obětí na Donbasu rychle přibývá | E15.cz

OSN: Civilních obětí na Donbasu rychle přibývá

Život na Donbasu
Život na Donbasu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet civilních obětí ostřelování a explozí min se na východě Ukrajiny nebezpečně zvyšuje, v červnu se oproti květnu zdvojnásobil. V Ženevě to prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. V červnu bylo podle něj na východě Ukrajiny zraněno nebo zabito 69 lidí, v červenci bylo obětí ještě o čtyři více.

Obě strany konfliktu, tedy proruští separatisté i jednotky ukrajinské armády, podle Husajna trvale porušují dohodnuté příměří. Od loňského srpna je situace v oblasti nejdramatičtější. „Civilisté se znovu musejí ukrývat v improvizovaných krytech. Cena za porušování příměří je pro ženy, muže i děti příliš vysoká,“ uvedl komisař OSN.

Zjištěné civilní oběti dokazují, že nutnost ochrany obyvatelstva před následky války ignoruje jak ukrajinská armáda, tak povstalci, řekl dále. „Humanitární týmy působící na obou stranách konfliktu zaznamenávají případy rabování obytných domů, bombardování škol a nemocnic,“ konstatoval Husajn a vyzval obě bojující strany, aby dodržovaly ustanovení minských mírových dohod uzavřených loni v únoru.

Od dubna 2014 si válka na Donbasu podle OSN vyžádala přes 9500 lidských životů. Průmyslová oblast na východě Ukrajiny je prakticky v troskách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video