OSN odsoudila severokorejský raketový test, hrozí odvetnými kroky

Start severokorejské rakety dlouhého doletu v jihokorejské televizi

Start severokorejské rakety dlouhého doletu v jihokorejské televizi Zdroj: ctk/AP

Rada bezpečnosti OSN v pátek odsoudila severokorejský pokus o odpálení rakety středního doletu jako "jasné porušení" rezolucí OSN. Nejvyšší orgán světové organizace pohrozil, že podnikne další odvetné kroky proti Pchjongjangu.

Severní Korea provedla ve čtvrtek novou raketovou zkoušku, která byla pravděpodobně neúspěšná. Stalo se tak v den 104. výročí narození zakladatele severokorejského komunistického státu Kim Ir-sena. Nejmenovaní jihokorejští a američtí představitelé uvedli, že neúspěšný test se pravděpodobně týkal nového, ještě neprověřeného typu rakety středního doletu Musudan.

„Členové Rady bezpečnosti ostře odsuzují odpálení balistické rakety v KLDR. I když byl test neúspěšný, pokus je jasným porušením rezolucí Rady bezpečnosti. Rada bude dál pečlivě sledovat situaci a přijme závažné kroky v souladu se svým dřívějším stanoviskem,“ uvádí se v dokumentu.

Rakety Musudan mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že střela explodovala ve vzduchu pár sekund po odpálení z východního pobřeží země.