Islámský stát přichází o strategický důležitá místa, i když se postup proti němu zpomalil, tvrdí analytici | e15.cz

Islámský stát přichází o strategický důležitá místa, i když se postup proti němu zpomalil, tvrdí analytici

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Takzvaný Islámský stát (IS) už přišel o více než čtvrtinu z území, které dříve ovládal v Sýrii a Iráku. Napsala to dnes britská BBC s odvoláním na aktuální údaje americké společnosti IHS, která se věnuje bezpečnostním analýzám.

 

Podle informací IHS kontroloval Islámský stát loni v lednu v obou zemích celkem asi 90 800 kilometrů čtverečních a od té doby se "jeho" teritorium zmenšilo o 28 procent. Během prvních šesti měsíců letošního roku rozloha území v rukou radikálů klesla ze 78 000 na 65 500 kilometrů čtverečních.

 

V posledních třech měsících se ale rychlost územních ztrát IS zpomalila. Od července přišli islamisté jen o 2800 kilometrů čtverečních. Podle IHS se pomalejší tempo shoduje se snížením počtu leteckých úderů Ruska proti cílům Islámského státu. Začátkem roku 26 procent ruských náletů mířilo na IS, v létě to ale bylo jen 17 procent, tvrdí americká společnost.

 

Nicméně přesto jsou podle expertů ztráty islamistů významné. IS se podařilo zatlačit deset kilometrů od tureckých hranic a irácké síly ovládly leteckou základnu Kajjára, která je strategicky důležitým bodem ležícím jižně od hlavní bašty radikálů Mosulu.

 

Kromě toho IS přišel o syrské město Manbidž a okolní silnice, které spojují jeho "metropoli" v Sýrii Rakká s tureckými hranicemi. "Územní ztráty Islámského státu jsou od července co do rozsahu menší, ale nevídané, pokud jde o jejich strategický význam," konstatoval přední analytik IHS Columb Strack.

 

"Ztráta přímého silničního spojení s pašeráckými přechody do Turecka silně omezuje schopnost IS získávat nové bojovníky ze zahraničí v době, kdy se irácká vláda chystá zahájit ofenzivu na Mosul," vysvětlil.

 

Pokud bude tato dlouho slibovaná a stále odkládaná ofenziva, jež by měla začít ještě v říjnu, úspěšná, byl by to pro extremisty tvrdý úder. Mosul, který IS drží od roku 2014, se označuje za poslední baštu Islámského státu v Iráku a vláda v Bagdádu si slibuje, že by jeho dobytí předznamenalo konec IS v zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video