Oxfordská univerzita vydá první dluhopisy, jejich splatnost bude sto let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Oxfordská univerzita vydá první dluhopisy, jejich splatnost bude sto let

Oxfordská univerzita vydá první dluhopisy, jejich splatnost bude sto let
Univerzita v Oxfordu
• 
ZDROJ: Angel Xavier Viera-Vargas CC BY-ND 2.0

ČTK

Oxfordská univerzita vydá své první dluhopisy. Nejstarší univerzita v anglicky mluvícím světě chce získat z prodeje dluhopisů nejméně 250 milionů liber (7,1 miliardy korun) a splatnost těchto dluhopisů bude nejdelší svého druhu - 100 let.

Informaci přinesl list Financial Times. Emise dluhopisů je další ukázkou rostoucí úlohy finančních trhů ve financování vysokoškolského vzdělávání v Británii, upozornil FT. Oxfordská univerzita má nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti. V minulosti vydaly dluhopisy již jednotlivé koleje, tato emise bude první emisí za univerzitu jako celek.

Oxfordská univerzita je další z řady britských univerzit, které se v poslední době rozhodly vydat dluhopisy. Loni britské školy vydaly dluhopisy za rekordních 1,8 miliardy dolarů (38,5 miliardy korun).

Slavné univerzity čelí nařčení ze segregace. Některé cambridgeské fakulty roky nepřijaly žádného černocha

Omezení vládních financí pro školství donutilo britské instituce hledat si alternativní způsoby pro získávání peněz. V roce 2010 se ztrojnásobilo školné na 9000 liber (256 tisíc korun) ročně, čímž se univerzity staly více závislé na počtu studentů.

Zároveň extrémně nízké úrokové sazby výrazně snížily náklady na úvěry pro univerzity a povzbudily investory, aby hledali dlouhodobější dluh.

Loni univerzita v Cardiffu získala z 50letých dluhopisů 300 milionů liber. Úrok je jen 3,1 procenta, což bylo ve své době rekordní minimum.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!