Padesát tun kokainu za desítky miliard. Mezinárodní akce slaví úspěch | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Padesát tun kokainu za desítky miliard. Mezinárodní akce slaví úspěch

ČTK, tto

Při námořní protidrogové akci, do níž se zapojilo šestadvacet amerických a evropských zemí, se podařilo během měsíce a půl zadržet 50 tun kokainu. Na černém trhu by se rozprodaly v přepočtu za několik desítek miliard korun. Podle agentury Reuters o tom v pátek večer informoval kolumbijský prezident Iván Duque.

"Operace Orion V se rozběhla začátkem dubna a trvala do 15. května. Zasahující síly při ní zadržely přibližně 150 lidí a zabavily desítky různých plavidel a čtyři letadla," řekl Duque.

Množství kokainu zajištěného při operaci odpovídá přibližně 126 milionům dávek a zločineckým gangům by vyneslo zisk úhrnem 1,7 miliardy dolarů (41,2 miliardy korun), upřesnil k operaci kolumbijský ministr obrany Carlos Holmes Trujillo.

Kolumbijský prezident dodal, že kromě kokainu se podařilo zadržet také sedm tun marihuany.

Na pomoc závislým na kokainu. Vědci upravili enzym, který pomůže drogu rychleji rozložit

Spojené státy dlouhodobě vyvíjejí na Kolumbii tlak s cílem dosáhnout omezení ilegálního pěstování koky, z níž se kokain vyrábí. Podle Bílého domu se loni potenciální produkce této drogy v Kolumbii zvýšila o osm procent na 951 tun.

Obě země doufají, že do roku 2023 se jim povede pěstování koky zredukovat o polovinu. V minulém roce se koka v Kolumbii pěstovala na ploše 212 tisíc hektarů. Kolumbijský prezident pro letošní rok stanovil cíl zničit 130 tisíc hektarů plodiny. 

USA tento týden rozhodly, že do Kolumbie vyšlou armádní jednotku, která bude podporovat kolumbijské složky v boji proti obchodu s drogami, napsala agentura Reuters s odvoláním na oznámení amerického velvyslanectví v Bogotě.

Nizozemci ztrácejí náskok na trhu s marihuanou. Na vzestupu jsou Spojené státy

Brigáda SFAB americké armády by měla do Kolumbie dorazit na začátku června a má v zemi zůstat čtyři měsíce. Její velikost ambasáda nespecifikovala.

"Mise jednotky SFAB v Kolumbii demonstruje společnou snahu v boji proti obchodu s drogami a podporu míru v regionu," stojí v armádním komuniké. Specializované jednotky SFAB umožňují americké armádě pomáhat v partnerských zemích s výcvikem či vojenským poradenstvím.

Vyslání jednotky do Kolumbie má navazovat na protidrogové operace v Karibiku, které v dubnu ohlásil americký prezident Donald Trump a zahájil je nasazením armádních lodí a letadel k venezuelskému pobřeží.

Trump obviňuje režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura z toho, že spolupracuje s kolumbijskými drogovými obchodníky a posílá tuny kokainu do USA, uvedla agentura AFP.

Autor: ČTK, tto
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!