Nizozemci ztrácejí náskok na trhu s marihuanou. Na vzestupu jsou Spojené státy

Konopí

Konopí Zdroj: Shutterstock

Pěstírna léčebného konopí (ilustrační foto)
Pěstírna léčebného konopí (ilustrační foto)
Coffee shop v Amsterdamu The Bulldog
Coffee shop v Amsterdamu
5
Fotogalerie

Průkopnickému Nizozemsku v legalizaci marihuany, kde je její kvalita považována za zlatý standard, hrozí ztráta pozice světového lídra v tomto byznysu. Země tulipánů sice umožňuje od roku 1976 držení a nákup malého množství konopí v takzvaných coffee shopech, prodej či pěstování ve velkém ale označuje agentura Bloomberg za „šedou zónu“.

Na pěstování udělují tamní úřady licence, ale jejich počet roste podle banky semen konopí Sensi Seeds velmi pomalu. „Je jen malá šance, že počet licencovaných a konkurenceschopných společností poroste,“ říká šéf marketingu společnosti David Duclos.

Produkce této lehké drogy je tam navíc podle Joepa van Meela z licencované nizozemské pěstitelské firmy Project C stále spojená s předsudky.

Britská poradenská společnost Prohibition Partners odhaduje, že si Nizozemsko udrží prvenství v produkci konopí jen několik dalších let a pak se uvidí. „Vláda by měla dělat více, jestli chce zůstat na vrcholu,“ říká Stephen Murphy z Prohibition Partners. 

Do roku 2024 by evropské prodeje marihuany měly vzrůst na 39 miliard dolarů ročně. Zásluhu na tom podle něj má především možnost legálního použití konopí pro lékařské účely ve více než deseti evropských zemích včetně Česka. Dolů ale evropský trh s konopím podle poradenské firmy táhne váhavý přístup evropských zemí k legalizaci pro rekreační účely.

Lukrativněji oproti tomu vypadá trh ve Spojených státech. Tam je rekreační užití marihuany dovolené v jedenácti státech a ve 33 státech se smí využívat pro lékařské účely. Láká proto nizozemské byznysmeny.

„V USA mohu vydělat peníze, v Nizozemsku jsem spíše konopný aktivista,“ říká Jair Velleman, který provozuje v Kalifornii firmu Lbs. Distribution a letos očekává zdvojnásobení tržeb. Do USA plánuje vyvážet také nizozemská společnost Dutch Passion a expandovat tam chce síť coffee shopů The Bulldog.