Palestina by se měla stát plnohodnotným členem OSN, rozhodlo valné shromáždění. Česko bylo proti

OSN

OSN Zdroj: Profimedia.cz

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok schválila. Minulý měsíc v Radě bezpečnosti možnost palestinského členství ve světové organizaci vetovaly Spojené státy.

Na zasedání Valného shromáždění rezoluci podpořilo 143 zemí, 25 se zdrželo a devět včetně České republiky bylo proti. Text podle médií Palestině, která má v OSN status pozorovatelské země, zároveň přiznává nová práva jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.

Proti návrhu hlasovaly kromě Česka ještě Argentina, Maďarsko, Izrael, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a USA. V hlasování se zdržela celá řada evropských zemí včetně Rakouska, Německa, Itálie či Ukrajiny, myšlenku palestinského členství naopak podpořily Čína, Rusko, Indie nebo také Slovensko.

Video placeholde
Jan Lipavský o Izraeli • Jakub Kopřiva

Aby se Palestina mohla stát 194. členem OSN, musela by návrh na přijetí nejprve schválit Rada bezpečnosti. V dubnu takový návrh získal podporu 12 z 15 členů tohoto orgánu; Spojené státy jako jeden z pěti stálých členů s právem veta jej ovšem odmítly, Británie a Švýcarsko se zdržely. Výsledek přivítal Izrael, zatímco palestinská samospráva se sídlem na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu jej odsoudila.

Palestinci o členství v OSN usilují dlouhodobě, pozici pozorovatele získali v roce 2012. O nové projednání otázky samospráva požádala na začátku dubna. Krok přišel v době zvýšeného napětí na Západním břehu v souvislosti s postupujícím budováním židovským osad, jakož i s válkou Izraele a teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy, které je další součástí plánovaného palestinského státu.

Jeho vytvoření nehledě na výsledek dnešního hlasování podporují také USA a Česko. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského se ale dnes přijatá rezoluce pokouší obejít zavedené postupy pro přijímání nových členů do OSN. "To je v rozporu se záměrem Charty OSN, a proto Česko nemohlo rezoluci podpořit," uvedl šéf české diplomacie v prohlášení.