Palestina oficiálně přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu | e15.cz

Palestina oficiálně přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu

budova Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu
budova Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu
• 
ZDROJ: Vincent van Zeijst, wikimedia, CC BY-SA 3.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Palestina počátkem dubna oficiálně přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). V sídle soudu v Haagu se konala krátká ceremonie pro palestinskou delegaci. Palestinci chtějí u soudu stíhat Izraelce za údajné zločiny spáchané na palestinských autonomních územích. Rozhodnutí Palestinců kritizovaly Izrael a USA jako jednostranný krok odporující diplomatickému úsilí mezi Izraelem a Palestinci.

Ceremonie v Haagu se zúčastnil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, avšak nikoli žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová. Místopředsedkyně soudu Kuniko Ozakiová předala Málikímu zvláštní výtisk římského statutu, tedy zakládací listiny ICC, kterou musejí uchazeči o členství ratifikovat. Palestina se stala 123. státem, který tak učinil.

„Připojení k této dohodě je samozřejmě jenom první krok. Římský statut se ode dneška vztahuje na Palestinu, která tak získává práva, ale zavazuje se rovněž k odpovědnosti, jež se na členy vztahuje. Jde o zásadní závazky, které nelze brát na lehkou váhu,“ řekla Ozakiová.

Málikí prohlásil, že „tím, že se Palestina stává formálně členem římského statutu, přiblížil se svět k době, v níž se skoncuje s dlouhou érou beztrestnosti a nespravedlnosti. Dnešek nás přiblížil našim sdíleným cílům dosažení spravedlnosti a míru.“

Připojení k této dohodě je samozřejmě jenom první krok

I když Palestinci chtějí podat stížnosti na konkrétní izraelské představitele a vojáky hned, cesta k zahájení soudního stíhání může být dlouhá. Upozornil na to sám Málikí v dnešním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Voice of Palestine. „Nechci náš národ zklamat, ale procedura ICC je pomalá a dlouhá. Může se setkat s mnoha překážkami a výzvami a může trvat i roky,“ řekl.

Bensoudaová už v lednu nechala zahájit předběžné šetření, které má určit, zda existuje dostatek podkladů pro zahájení stíhání. Nejmenovaný palestinský představitel agentuře AP sdělil, že Palestinci jsou připraveni počkat si na výsledek tohoto předběžného vyšetřování, i když může trvat měsíce nebo roky.

Palestinská samospráva chce podat stížnosti na činy spáchané Izraelci od loňského června. Bude do nich spadat i letní padesátidenní ofenziva v Pásmu Gazy, kde přišlo o život 2200 Palestinců. Stíhání se ale může týkat rovněž palestinského Hamasu, a to za jeho raketovou palbu na civilisty v Izraeli.

Samospráva si slibuje vyšetřování osídlování Západního břehu Jordánu

Kromě údajných válečných zločinů chce samospráva k soudu přenést i osídlování Západního břehu Jordánu Židy. Z tohoto problému, který byl dosud považován za výhradně politický, se nyní může podle analytiků stát problém právní. ICC může od stíhání ustoupit v případě, že se žalovaná strana bude případy seriózně zabývat a začne je nezávisle vyšetřovat. Izraelská armáda už některé z útoků na civilisty v Gaze vyšetřuje.

Ochránci lidských práv z Human Rights Watch krok Palestinců ocenili a oznámili, že si Palestinci zasluhují mezinárodní podporu. „Vlády, které chtějí Palestinu trestat za přistoupení k ICC, by měly se svým nátlakem okamžitě přestat a země, jež se přihlásily k smlouvě o ICC by měly toto členství podpořit. Poukazovat by se mělo na pokusy zpochybnit mezinárodní justici, nikoli na palestinské rozhodnutí připojit se ke smlouvě, již ratifikovalo přes 100 zemí,“ sdělila právní poradkyně HRW Balkees Jarrahová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery