Pan Ki-mun dorazí do Moskvy na oslavy konce války | E15.cz

Pan Ki-mun dorazí do Moskvy na oslavy konce války

Pan Ki-mun a Vladimir Putin
Pan Ki-mun a Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přijede 9. května na oslavy konce války do Moskvy, podle mluvčího OSN Stéphane Dujarrika se sejde k besedě s prezidentem Vladimirem Putinem. Před Moskvou navštíví Pan Ki-mun Gdaňsk a Kyjev.

Šéf světové organizace se v Moskvě setká i s dalšími státníky, kteří na oslavy 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem přijedou, uvedl mluvčí. Českou republiku bude na oslavách zastupovat prezident Miloš Zeman. Velká většina evropských státníků ale kvůli podílu Ruska na ukrajinské krizi moskevské slavnosti bojkotuje.

Pan Ki-mun, jehož bude doprovázet generální ředitelka Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová, se cestou do Moskvy zastaví v polském Gdaňsku a v Kyjevě, uvedl Dujarric. Očekává se, že bude jednat s prezidenty obou zemí Bronislawem Komorowským a Petrem Porošenkem.

Program Pan Ki-munovy cesty ještě není hotov, řekl novinářům mluvčí. Neuvedl, zda bude generální tajemník přítomen slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí, kterou mají oslavy vyvrcholit.

Záměr Pan Ki-muna navštívit Moskvu minulý týden kritizoval ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Rusko podle něj svou politikou vůči Ukrajině porušuje Chartu OSN, a proto je Pan Ki-munova cesta „nesprávný signál“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video