Pan Ki-mun: Příměří by v Sýrii mohlo zavládnout už v lednu | E15.cz

Pan Ki-mun: Příměří by v Sýrii mohlo zavládnout už v lednu

Pan Ki-mun: Příměří by v Sýrii mohlo zavládnout už v lednu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Příměří by ve válkou sužované Sýrii mohlo zavládnout už příští rok v lednu. Myslí si to alespoň generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. OSN podle něj vyvíjí diplomatické úsilí, které by mělo vést ještě letos k mírovým rozhovorům znesvářených stran. Příměří by se nemělo týkat organizace Islámský stát (IS) ani fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu.

Syrský mírový proces nabral v posledních dnech na obrátkách, řekl dnes Pan Ki-mun novinářům v New Yorku. „Očekávám, že příměří na celém území země nastane možná už v lednu,“ dodal. Ještě v prosinci by se podle generálního tajemníka mělo v New Yorku odehrát další kolo jednání mezi mocnostmi a stranami syrského konfliktu. Termín 18. prosince, který zmiňují některá média s odvoláním na diplomatické kruhy, ale potvrdit odmítl.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden uvedl, že jednání nemohou začít dříve, než se všechny strany shodnou na tom, které účastníky syrského konfliktu budou považovat za teroristy a které za legitimní opozici.

Zástupci mezinárodní společenství v čele s reprezentanty USA, Ruska či Íránu se v listopadu ve Vídni shodli na časovém plánu, jehož výsledkem má být vytvoření přechodné vlády v Sýrii a nakonec i nové volby.

Od roku 2011 v syrské válce zahynulo již více než 250 tisíc lidí. Miliony dalších opustily své domovy, řada z nich uprchla do okolních zemí nebo dále do Evropy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!