Paříž se bojí terorismu, kolem Eiffelovy věže vyroste vysoká stěna z neprůstřelného skla | E15.cz

Paříž se bojí terorismu, kolem Eiffelovy věže vyroste vysoká stěna z neprůstřelného skla

ČTK

Kolem pařížské Eiffelovy věže vznikne bariéra z neprůstřelného skla vysoká 2,5 metru. Skleněná zeď, jejíž zbudování přijde na 20 milionů eur (540 milionů korun), nahradí bariéry, které jsou kolem nejslavnější pařížské památky od fotbalového šampionátu Euro 2016.

"Nahradíme kovové pletivo skleněnými panely, které návštěvníkům a Pařížanům zajistí příjemný pohled na památku ze Champs de Mars a z mostu Iéna," oznámil Jean-François Martins z oddělení pro cestovní ruch na pařížské radnici.

Bernard Gaudillére ze společnosti pro rozvoj Eiffelovy věže řekl, že zeď povede po obvodu zahrad kolem věže.

"Chceme vytvořit přírodní trasu s průchozími kontrolami, která přispěje k pohodlí návštěvníků a zjednoduší jejich pohyb," řekl Martins. Dodal, že riziko teroristického útoku zůstává v Paříži značné a že nejohroženějším místům, k nimž Eiffelova věž patří, je třeba věnovat mimořádnou pozornost. Současný bezpečnostní okruh vymezený nevzhlednými bariérami a plotem bude podle něj rozšířen i na dvě zahrady a jezera v blízkosti věže. Vstup na prostranství bude zdarma. Bariéra má být na místě do konce roku.

Voják u Louvru postřelil útočníka, který ho napadl nožem za křiku Allahu Akbar


Nová ochrana Eiffelovy věže bude financována z fondu, z nějž mají být v příštích 15 letech zlepšena u Eiffelovy věže bezpečnostní opatření a zmodernizován přístup na ni. Kritici tvrdí, že zeď, byť skleněná, promění věž v pevnost.

Zpřísněná bezpečnostní opatření platí kvůli atentátům, jimž byla Francie vystavena v letech 2015 a 2016. Zemřelo při nich hlavně v Paříži 238 lidí, stovky dalších byly zraněny. Nový poplach vyvolal incident z 3. února, kdy devětadvacetiletý Egypťan napadl u Louvru vojenskou hlídku a sám byl při tom postřelen.

Lada z osmdesátých let může dnes stát i přes milion
V jaderné elektrárně ve Francii došlo k výbuchu, hlášeno je pět zraněných

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!