Peking: Ustoupení od stavby Hinkley Point ohrozí investice Číny v Británii | E15.cz

Peking: Ustoupení od stavby Hinkley Point ohrozí investice Číny v Británii

Vizualizace elektrárny Hinkley Point C
Vizualizace elektrárny Hinkley Point C
• 
ZDROJ: EDF Energy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to dnes v listu Financial Times čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard korun) podílet asi třetinou čínský partner.

Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích „klíčová historická chvíle“. Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.

Financial Times s odvoláním na čínské činitele uvedl, že zrušení projektu by mělo zřejmě negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii. Hinkley Point je pro Čínu zejména klíčem k tomu, zda se bude v Británii angažovat v dalších projektech jaderné energetiky.

Nová britská vláda na konci července překvapivě oznámila, že nechá znovu přezkoumat projekt výstavby dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point, které má postavit francouzská firma EDF. Rozhodnutí se čeká nejdříve na podzim. Vedení EDF přitom těsně předtím rozhodlo, že firma do projektu půjde.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení do provozu ale byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii ve Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Podle loňské dohody má čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) investovat do projektu šest miliard liber a získat v něm třetinový podíl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video