Peníze z Vysočiny pomáhají v Zakarpatí. Investice jdou do škol | E15.cz

Peníze z Vysočiny pomáhají v Zakarpatí. Investice jdou do škol

nos, ČTK

Od zahájení spolupráce v roce 2007 už Vysočina podpořila více než 150 investičních projektů na Zakarpatské Ukrajině. Kraj na ně přispěl čtyřiceti miliony korun, stejnou částku podle dohody přidala ukrajinská strana. První společné akce umožnily zateplení škol v obcích Strimba a Lazeščina. 

Pro letošek bylo na Zakarpatské Ukrajině s podporou Vysočiny připraveno dvacet projektů zhruba za pět milionů korun. Částečné rekonstrukce se díky nim dočká ambulance v Širokém Luhu, dětská nemocnice ve Velkém Bererezném, základní školy v Chustu nebo ve Velkých Kamjatech. Další projekty podporují například publikační činnosti krajanských spolků nebo účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě.

Vysočina podporuje i výuku českého jazyka na školách v zakarpatí. Učebnice českého jazyka posílá do pěti zakarpatských partnerských základních škol už čtyři roky. Od zahájení partnerské spolupráce mezi oběma regiony v roce 2007 už Vysočina na Ukrajině podpořila více než 150 investičních projektů.

Letos v září získá nové učebnice českého jazyka 140 žáků. V září je předá hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). 

"Aktuálně se z českých učebnic na Zakarpatí učí už více než tři stovky dětí na prvním až třetím stupni základních škol," řekl Běhounek. Základní školy na Koločavě, v Mukačevu, Svaljvě a Užhorodu a Berehovské gymnázium si mezi sebe během čtyř let rozdělily už šest stovek výtisků.

Žáci na těchto partnerských školách mají český jazyk v osnovách povinně. O jeho zařazení do výuky se zasloužili svou aktivitou především jejich rodiče, kteří změnu osnov iniciovali. Žáci mohou ve studiu češtiny intenzivně pokračovat i na Užhorodské univerzitě. "Někteří z nich se stávají posluchači naší Vysoké školy polytechnické Jihlava, kde studují v režimu českých, nikoli zahraničních studentů. A k tomu jim znalost češtiny pomáhá," řekl Běhounek.

Podívejte se do Užhorodu

 

 

 

 

 

 

Autor: nos, ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!