Pět Čechů zmizelo na východě Libanonu, možná je unesli teroristé | E15.cz

Pět Čechů zmizelo na východě Libanonu, možná je unesli teroristé

Libanonské ozbrojené složky
Libanonské ozbrojené složky
• 
ZDROJ: Giorgio Montersino via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu, tvrdí s odkazem na policejní zdroje místní list The Daily Star. Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich věcmi. Ministr Lubomír Zaorálek si bude kvůli případu telefonovat se svým protějškem, řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Jakékoli spekulace médií včetně těch, které naznačují, že zmizení Čechů souvisí se zatčeným Libanoncem v Praze, nechtěla komentovat.

Server iDnes.cz napsal, že libanonská média si všímají i souvislosti pohřešovaných Čechů a trojice údajných spolupracovníků teroristů, kterou loni zadrželi v Praze. Nyní jsou ve vazbě a čekají na vydání do USA, kde jim hrozí až doživotí.

Taxikář, s nímž v Libanonu pohřešovaní Češi cestovali, prý pochází ze stejné vesnice jako jeden ze zatčených v Česku, Alí Fajád. Libanonský zdroj iDnes.cz řekl, že podle jeho informací už libanonská zpravodajská služba začala vyjednávat s únosci o jejich podmínkách.

Lagronová se k těmto spekulacím odmítla vyjádřit. Stejně tak ministerstvo podle ní neposkytne bližší informace o pohřešovaných. Uvedla jen, že v Libanonu nyní probíhá armádní pátrací akce po pohřešovaných. Česká diplomacie je podle ní v kontaktu s libanonskou administrativou a bezpečnostními složkami.

Nebyli v zemi poprvé

Podle mluvčí nadále platí i doporučení českého ministerstva zahraničí, aby Češi necestovali do Libanonu. V případě, že musí, měli by se registrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Pohřešovaná pětice v databázi nebyla, dodala Lagronová.

Podle libanonské policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu.

Místo, kde byl opuštěný vůz nalezen, policie zablokovala a po pohřešovaných osobách pátrá, uvedl libanonský tisk. V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.

Případy Čechů unesených v zahraničí
Výběr případů únosů českých, resp. československých občanů v zahraničí od začátku osmdesátých let:
13. března 1983 - Příslušníci povstaleckého Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) unesli 66 československých občanů, kteří pracovali v papírně v angolském Alto Catumbela. Únosci požadovali politické uznání. Unesení museli absolvovat 1200 kilometrů dlouhý pochod. Po 4,5 měsíci únosci propustili ženy, děti a slabé muže. Zbylí lidé byli propuštěni po 468 dnech.
26. května 1995 - Tři české vojáky spolu s dalšími 270 příslušníky mírových sil UNPROFOR použili bosenští Srbové v okolí Pale u Sarajeva jako lidské štíty, aby odvrátili hrozící letecké údery NATO. Majora Karla Krátkého a kapitána Oldřicha Židlíka propustili po 24 dnech, major Zlatko Kožušník se dostal na svobodu po 19 dnech zajetí.
17. prosince 1996 - Český chargé d'affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku v rezidenci japonské ambasády v Limě. Ozbrojenci z Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997.
19. února 1998 - Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci.
29. září 1999 - Dva pracovníky nadace Člověk v tísni Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit.
13. října 1999 - Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z ČR, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250.000 dolarů. Den nato únosci propustili čtyři rukojmí, včetně českého pozorovatele, zbytek propustili další den.
11. dubna 2004 - V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři čeští novináři - Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání s únosci propuštěni.
7. prosince 2005 - Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil několik let. S únosci, kteří údajně požadovali výkupné 50.000 dolarů, vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl propuštěn 10. prosince 2005, ČR údajně nic neplatila.
11. března 2010 - Byly propuštěny dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí neznámých únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince.
18. ledna 2011 - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor.
22. března 2012 - Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty, které žena doprovázela. Podle českého ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.
13. března 2013 - Dvě Češky (Antonie Chrástecká a Hana Humpálová) byly uneseny neznámými ozbrojenci v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán, kam přijely z Íránu jako turistky a chtěly pokračovat do Indie. K jejich propuštění po dvou letech přispěla turecká nevládní organizace IHH; do ČR se vrátily koncem letošního března.
6. března 2015 - Po útoku islámských radikálů na ropné pole Ghaní v Libyi bylo uneseno devět osob pracujících pro rakouskou firmu VAOS - Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Ghaňan a jeden český občan. Dva Bangladéšané a Ghaňan se již ze zajetí dostali. Osud ostatních unesených, včetně Čecha, je nejasný.
18. července 2015 - Libanonský list The Daily Star informoval o zmizení pětice Čechů na východě země. Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni. Libanonská policie koncem září 2013 hledala českého turistu, který byl rovněž pohřešovaný. Šestačtyřicetiletý muž se vydal na výlet a za špatné viditelnosti se zřítil do hlubokého údolí a zemřel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video